İyot Hapı Nedir? Ne için Kullanılır? Ne İşe Yarar?

0 0

İyot Hapı Nedir?

İyot hapı hakkında bilgi vermeden önce iyot elementinin ne olduğu hakkında bilgi verelim. İyot bir elementtir. İyot elementinin bulunduğu besinler şunlardır:

 • Yumurta
 • Deniz Yosunu
 • Balık
 • Tuz

İyot elementi vücudumuz için faydalı bir elementtir. Özellikle tiroit bezinin işlevinde önemli bir rol oynar. Besinlerle vücuda alınan iyot, tiroit bezinin yeterli hormon üretmesini sağlar. Bu hormonlar vücudun büyümesinde ve sinir sisteminin gelişiminde önemli roller üstlenir.

Besinlerden alınan iyot elementinin bu yararları dışında, herhangi bir nükleer felaket sırasında iyot elementinin radyoaktif bir formu salınır. Bu radyoaktif iyot tehlikelidir.

Radyoaktif İyot Elementinin Tehlikesi

Nükleer felaket sırasında ortama yayılan radyoaktif iyot, solunum yoluyla vücuda girer. Kana karışan bu zehirli madde tiroit bezi tarafından alınır ve kullanılır. Bu madde tiroit kanseri riskini artırır. Hastalığın gelişmesi yıllar sürebilir. Böyle bir durumda özellikle risk altında bulunan grup şunlardır:

 • Gençler
 • Çocuklar
 • Anne karnındaki bebekler

İşte yazının konusu olan iyot hapı burada devreye girer. Böyle bir durumda iyot hapı kullanılır. İyot hapı, tiroit bezini doygun hale getirir. Böylece kanda dolaşan zehirli radyoaktif iyot kullanılmamış olur ve depolanmaz.

İyot Hapı Ne İçin Kullanılır?

Öncelikle iyot haplarının normal kullanımından bahsedelim. Nükleer santrale sahip olan ve halkını düşünen çoğu devlet nükleer santrale yakın ola kişilere bedava olarak bu haları dağıtmaktadır. Öncelikle, nükleer santrale 100 kilometrelik bir yarıçap içindeki;

 • 40 yaşına kadar olan yetişkinlere
 • Hamile kadınlara

Bu iyot hapları verilmektedir.

İkinci 100 kilometrelik yarıçap içindeki alan içerisinde ise;

 • 18 yaşın altındaki çocuklara
 • Hamile kadınlara

iyot hapı verilmektedir.

İyot haplarının bir diğer kullanımı ise nükleer saldırı anıdır. Nükleer saldırı gerçekleşme riski yokken kullanmak mantıklı değildir. Böyle bir durumda iyot hapının almanın en mantıklı zamanı radyoaktif iyot ile karşılaşmadan 12 saat öncesidir.

İyot hapları kullanımı yapacak kişiler, bu haları kendi inisiyatifleri doğrultusunda kullanmamalıdır. Nükleer bir felaket sırasında devlet yetkilileri bu hapın kullanımı hakkında halkı bilgilendirir.

İyot Hapı Ne İşe Yarar?

İyot hapı, tiroit bezinin iyot ihtiyacı tam olarak gidermeye yarar. Böylece, ortamda zehirli bir iyot varsa onu tiroit bezi alamaz. İyot, vücuda girse bile tiroit bezinin deposu dolu olması, bu zehirli iyot elementinin vücuttan idrar yolu ile atılmasını sağlar.

Kaynaklar:

What Are Iodine Pills Used For?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.