Isaac Newton Hayatı ve Buluşları Nelerdir?

0 1

Isaac Newton Kimdir?

Isaac Newton 1643 ve 1726 yılları arasında yaşamış İngiliz matematikçi ve fizikçi bilim adamıdır. Isaac Newton hayatı boyunca mejkanik, yer çekimi ve hareket alanında yeni kanunlar geliştirmiştir. Isaac Newton hayatı boyunca fizik ve matematik yanında optik, din ve simya alanında da çalışmalar yapmıştır.

Isaac Newton Hayatı

Newton hayatı fakir bir çiftçi ailesinin çocuğu olarak başlayan ve babasını doğmadan üç ay önce kaybeden bir insandı. Annesi yeniden evlenince, Newton ailesi ile anlaşamadı ve Lincolnshire’daki Grantham Kral Okulu’na  gitti. Isaac en iyi öğrencilerden biri olmasına rağmen annesi onu okuldan aldı. Daha sonra müdürün çabasıyla okulunu bitirdi. Okulu başarıyla bitirrerek Cambridge Trinity College’a gitti.

Cambridge’de matematik ve fizik konuları ilgisini çekti. O dönemde egemen olan eğitim Aristoteles’e dayanıyordu , ancak Newton,  Rene Descartes gibi modern matematikçilerle daha çok ilgilendi . Isaac Newton, matematiksel problemleri düşünmek ve arkasındaki gizemi çözene kadar onlara odaklanmak konusunda muazzam bir yeteneğe sahipti.

Isaac Newtoon Buluşları

Isaac Newton Matematik Buluşları

 • Genelleştirilmiş binom teoremi: Binom teoremi herhangi iki doğal sayının bir pozitif  sayı olan  n’inci kuvvetini açmaya yarayan teoremdir. Açılım şu şekildedir:  

Bu teoremin genel biçimi yani herhangi bir pozitif n için olan hali ilk olarak 1676 yılında Newton tarafından ortaya atılmış fakat kanıtlanmamıştır. Binom açılımının niçin önemli olduğunu öğrenmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

 • Newtonun Kimlikleri:  Newton’un bu formülü kökleri bilinmeyen bir polinomun köklerinin belirli bir kuvvetlerinin toplamını bulmaya yarar.

Diğer matematik alanındaki buluşları ise şunlardır:

 • Newton’un yöntemi,
 • Sınıflandırılmış kübik düzlem eğrileri (iki değişkenli üçüncül polinomlar),
 • Sonlu farklar teorisine önemli katkılar,
 • Kesirli endekslerin kullanımı
 • Diophantine denklemlerine çözüm üretmek için kullanılan geometri.
 • Güven ile kullanılan güç serilerini ve güç serilerini geri almak.
 • Pi için yeni bir formül keşfetti.

Isaac Newton Fizik Buluşları

 • Optik: Newton optik çalışmalarına büyük ilerlemeler kaydetti. Özellikle beyaz ışığı bir prizma yoluyla bölerek spektrumunu geliştirdi. Cam prizması ile ışığın kırılmasını araştırdı; birkaç yıl içinde giderek ayrıntılı, rafine ve kesin deneyler serisi geliştiren Newton, renk fenomeninde ölçülebilir, matematiksel kalıplar keşfetti. Beyaz ışığın belirli bir şeffaf ortama girerken veya çıkarken kırılmış olduğu açı ile tanımlanabilen her bir ışın sınırsız renkte ışınların karışımı gökkuşağında ve tayfda görünür iddiasında bulundu. Bu düşünceyi, su ya da sabun kabarcığı yağının filmlerinin kalınlığını ölçmek için basit bir keskinlik tekniği kullanarak bu tabakaların müdahale renkleri hakkındaki çalışmasıyla ilişkilendirdi. Işığın dakika partikülleri akıntılarından oluştuğunu söyledi.

 

 • Teleskop: Teleskop gelişiminde önemli gelişmeler sağladı. Fakat fikirleri Hooke tarafından eleştirildiğinde, Newton kamusal tartışmadan çekildi. Hayat boyunca Hooke’ye karşı düşmanca ve düşmanca bir tutum geliştirdi.

 

 • Mekanik ve Çekim . Ünlü Principa Mathematica kitabında, Newton, modern fizik için çerçeve oluşturan üç hareket yasasını açıkladı. mekaniğin biliminin temelleri belirtilmekte ve bu yörünge hareketinin yuvarlak merkezlerinin matematiğini geliştirmektedir. Newton gökyüzü cisimlerinin hareketlerini kontrol eden temel güç olarak yer çekimini belirledi. Nedenini hiç bulamadı. Boş alanlardaki konumlar fikrini anlaşılmaz bulan çağdaşlara, görünmeyen parçacıkların etkilerinden kaynaklandığını kanıtlamış olabileceğini kabul etti. Newton, akışkan ve hareketli akışkanların sıvılarıyla olan sorunlarını çözüyor. Hava yoğunluğundan ses dalgalarının hızını hesapladı. Newton, Dünya’yı ve uydularını içeren altı bilinen gezegenin devrimlerinden bunu göstermektedir. Bununla birlikte, Ay’ın hareketi konusundaki zor teorisini pek tamamlayamıyordu. Kuyruklu yıldızların aynı yasalara uyduğu gösterildi; Newton, daha sonraki sürümlerde, dönüşlerinin ihtimaline ilişkin tahminlerde bulundu. Gök cisimlerinin göreli kütlelerini, yerçekim kuvvetlerinden ve zaten gözlemlenen Dünya ve Jüpiter’in oblatenessinden hesapladı. Gelgit akıntısı ve akışı ve Ekinoksların Güneş ve Ay’ın uyguladığı kuvvetlerden çıkarmayı açıkladı. Tüm bunlar tam hesaplamayla yapıldı.

Isaac Newton ve Din

Bir bilim adamı olmanın yanı sıra, Newton aslında dini konularda araştırma yapmak için daha fazla zaman harcıyordu. İncil’i her gün, Tanrı’nın sözü olduğuna inanarak okuyordu. Yine de, İncil hakkında Hıristiyanların yorumlarından memnun değildi. Örneğin, Kutsal Üçlü felsefesini reddetti; inançları, Aridanizm’deki Hıristiyan inançlarına daha yakındı Temel olarak İsa Mesih ve Tanrı arasında bir fark olduğuna inanıyordu.

Newton ilk Kilise ve İncil Vahiylerinin son bölümüyle hayran kaldı. Gizli İncil Kodunu bulmaya çalışırken, İncil’i incelemek için uzun saatler harcıyordu. Newton’un sahip olduğu dini inançlar o sırada ciddi utanç yaratabilirdi. Bu nedenle görüşlerini neredeyse saplantı noktasına kadar gizli tuttu. Bu gizlilik arzusu onun doğasının bir parçası gibi görünüyordu. Çalışmaları sadece ölümünden sonra açılabildi. Newton’un kutusunu ilk kez açan piskopos, onları halka açılmak için çok şok edici bulduğu için uzun yıllar açıklamadı.

Isaac Newton ve Simya

Isaac Newton hayatı boyunca  simyayla da ilgilendi. Bir sürü cıva kullanarak çok sayıda nesneyi denedi. Kan dolaşımında çok yüksek cıva seviyeleri, erken yaşta ölümüne ve düzensizliklere katkıda bulunmuş olabilir.

Newton Kraliyet Cemiyeti’ne 1703 yılında üye oldu. Ayrıca 1717’de Darphane Ustası görevini de aldı. Bu işi ciddiye aldı ve gayri resmi olarak İngiltere’yi gümüş standarttan altın standarda taşımakla görevlendirildi.

Kaynaklar

1- Biography Sir Isaac Newton

2- Isaac Newton’s Life

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.