Hücre Nedir?

0 1

Hücre

Hücre Nedir?

Hücre, bütün canlıların yapı taşıdır. Denizlerdeki balıklardan, ormanlardaki ağaçlara kadar bütün canlılar hücre denen küçük birimlerden oluşur. Bu saydığımız çok hücreli canlıların yanı sıra bir de sadece tek hücre halinde olan canlılar mevcuttur. Bakteriler ve tek hücreli hayvanlar buna örnektir. Hücre genel olarak gözle görülemeyecek kadar küçük, mikroskobik bir varlıktır.

Hücreler birçok ortak özellik taşımasına rağmen, çok farklı çeşitleri mevcuttur. Bulundukları yerlere çeşitli özelliklere sahiptirler. Sinir hücreleri, duyuları iletmek için uzunken; kas hücreleri, kuvvetleri dengeleyebilmek için yapısal bir esnekliğe sahiptir.

Hücre nedir sorusuna yaşamın en küçük yapı taşı diye de cevap verebiliriz. Çünkü hücreler bir bütünlük içeresindedir. Bu bütünlüğü ona kazandıran ise hücre zarı denen yapıdır. Hücre zarının temel görevi hücre için dışarısından korumaktır. Bunun yanında birçok özelliği de mevcuttur. Hücre zarı hakkında daha fazla bilgi edinmek için hücre zarı özellikleri makalemize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Hücre zarının çevrelediği hücrenin iç kısmı ise sitoplazma denilen hücresel makineleri ve yapısal maddeleri iktifa eden bir maddeden oluşur. Sitoplazma akıcı bir maddedir. Sitoplazma birçok fonksiyonel ve yapısal, hücre için hayati öneme sahip molekülleri ve yapıları içerir. Sitoplazma

 • %70 su
 • %30 kimyasallardan oluşur.

Kimyasalllar ise

 • %15 protein
 • %4 küçük moleküller
 • %6 RNA
 • %2 Yağ
 • %2 Karbonhidrat
 • %1 DNA dan oluşur.

Hücrenin Elemanları

 • Nükleik asitler, hücrenin gösterdiği genetik özelliklerini saklayan moleküllerdir. Başlıca iki sınıfa ayrılır. DNA (deoksiribonükleik asit) ve RNA (ribonükleik asit). DNA hücreyi inşa etmek ve sürdürebilmek için gerekli bilgileri içerir. RNA ise bu saklanan bilgiler kullanılırken birçok farklı önemli görevler üstlenir. Tabi ki, hücrenin genetik yapısını korumakla sorumlu yapılar sadece nükleik asitler değildir. Bunu yanında proteinler de hücre bölünmesi sırasında bazı görevler üstlenmektedir
 • Proteinler, hücre içi organik moleküllerin ikincisidir. Bu ürün, kendinden daha küçük olan aminoasitlerin zincir bir şekilde birbirine bağlanmasıyla oluşur. Enerji ihtiyacını karşılama, hücresel yapıların inşası, atıkların dışarıya pompalanması gibi olaylarda kullanılan enzimlerin yapısını proteinler oluşturur.

 

 • Karbonhidratlar, Bir başka organik moleküldür. Basit karbonhidratlar hücre içinde acil olarak kullanılacak enerjiyi sağlarken, kompleks karbonhidratlar ise hücre içindeki enerjiyi stoklamak için kullanılır.

 

 • Yağlar, hücre içinde bulunan organik yapılardandır. Hücre zarının yapısında bulunduğu gibi, hücre için enerji depolanmasını da sağlar.

 

 • Organeller; eğer hücreleri fabrikaya benzetirsek, organelleri de fabrika içindeki makinalara benzetebiliriz. Organeller hakkında daha fazla bilgi için hücre organelleri adlı makalemize burayı tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Hücre Çeşitleri

Hücreler şekillerine ve büyüklüklerine göre farklılık gösterse de, Bilim adamları genetik materyalin saklanmasına göre hücreleri iki kategoriye ayırmıştır. Bunlar prokaryot hücre ve ökaryot hücredir.

 • Prokaryot hücre; Eğer DNA hücre sitoplazmasından ayrılmamış ise bu tür hücrelere denir. Bilinen tüm prokaryot hücreler tek hücrelidir. Bakteri bunlara bir örnektir.
 • Ökaryot hücre; DNA’sı, kendine ait bir zarı olan çekirdek denilen yerde, sitoplazmadan ayrılmış şekilde bulunan hücrelere denir. Bazı ökaryot hücreler tek hücreli canlı olabildiği gibi, Büyük organizmaların hücreleri de olabilirler. Yani bizim vücudumuzdaki hücreler ökaryot hücrelerdir. Amip gibi tak hücreli bazı canlılarda ökaryot hücreye sahiptir.

Özet olarak hücre nedir dediğimiz zaman  en küçük hayat kaynağıdır diyebiliriz. Organizmaların oluşturan en küçük canlı hayat birimidir. Ayrıca tek hücreye sahip olan canlılar da mevcuttur. Hayati önem taşıyan birçok işlem hücrelerde meydana gelir. Hücrelerin önemi şuradan da anlaşılır ki, hücreler bozulduğun zaman kanser gibi ciddi hastalıklara sebebiyet verir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.