Himalaya Tuzu Ne İşe Yarar

0 1

Himalaya Tuzu Nedir?

Himalaya tuzunu hayatınızda birçok kez duymuş olmalısınız. Peki, “Himalaya tuzu ne işe yarar?” sorusunun cevabını merak ettiniz mi? İnsanların normal tuz yerine Himalaya tuzunu tercih etmelerinin ve bunun için daha fazla para ödemelerinin bir nedeni olmalıdır. Himalaya nerede bulunur? Himalaya tuzunu diğer tuzlardan farklı kılan özellikler nelerdir?  Bu soruları merak ediyorsanız veya Himalaya tuzu hakkında genel bilgi edinmek istiyorsanız yazımızın devamında tüm yanıtlara ulaşacaksınız.

Himalaya başlangıcı çok eskiye uzanan sağlık sırlarının bulunduğu bir coğrafyadadır. Burada oluşan tuzun özelliği ise kuruyan denizin dibinde oluşan çökelti tuzların üzerindeki volkanik lavların kristalleşerek oluşumundan meydana gelmektedir. Himalaya tuzunun oluşum süreci en az 3000 yıl ile 20 milyon yıllık olup çok ama çok güçlü bir içeriğe sahip olması gayet doğaldır.

Tuzun içeriğinde çok yüksek oranda kalsiyum aynı zamanda oksijen, kükürt, magnezyum ve florür bulunmaktadır. Himalaya tuzunun bünyesinde barındırdığı değerli mineral ve elementlerin tamamı 84 adet olarak literatüre girmiştir.

Himalaya Tuzu Özellikleri

İnsan vücudundaki bütün elementleri yapısında muhafaza eden kıymetli Himalaya tuzu için artık “Himalaya tuzu ne işe yarar?” sorusunu düşünmek artık bu bilgiden sonra gereksiz olacaktır. Bunun nedeni ise Himalaya tuzunu diğer tuzlardan farklı kılan yapısı, çok özel bir madde sistemine sahip olması insanoğlunun kimyasında bile birtakım değişikliklere sebep olmaktadır.

Himalaya tuzu yapısı gereği çok keskin ve etkili bir madde olup, Dünyadaki en kıymetli tuz olma niteliğine sahip olmuştur. Himalaya tuzunun uzun yıllar süren oluşum aşama sürecinde volkanik lavların kristalleşmesinin de etkisi olduğu için günümüzdeki maddi değerinin oldukça üstünde bir yarara sahiptir.

Çarşı genelinde binlerce farklı türde Himalaya tuzu çeşitleri bulunsa da en kaliteli olanı şeffaf bir görünüme sahip olan türüdür. Saydam yapıya sahip olan bu tuzun meydana geliş süreci yaklaşık olarak 200 milyon yıla kadar dayanmaktadır. Volkanik lavların kristalleşmesiyle katmanların altından çıkarılan ve kuruyan denizlerin diplerindeki çökeltilerin bulunduğu havzalardan çıkarılan Himalaya tuzu ne işe yarar ki fiyatı bu kadar pahalı? Şeklinde bir düşünceye sahip olanların maddi değerini sağlık açısından üstün tutmayı yeğlemeleri sonucu kıymetli Himalaya tuzunu almaları biraz zor görünmektedir.

Bütçesi el vermeyen insanlar bu tuzun faydalarına inansa da yeterli gücü olmadığı için Himalaya tuzu alma isteğini gerçekleştiremez. Bu sebeple kullanamadığı için yararlarından da sağlanamayacaktır. Himalaya tuzunun bütçesi dolgun bireyler için olduğunu düşünmek yanlış olmayacaktır. 

Himalaya Tuzu Kullananlar

Himalaya tuzu kullananlar, aslında “Himalaya tuzu ne işe yarar?” sorusundaki araştırmalarının sonucunda bu değerli tuzun kanser önleyici özelliğinden başlayarak, aynı zamanda Alzheimer ve bunama gibi hastalıklara olan şifa veren yararlarını incelemişlerdir. Kullanıcılardan bir kesimi iltihap kurutucu özelliğinden fayda bulmuşken bir kesimi ise yaşlanmayı geciktirici etkisi özelliği ile kullanmaya başlamıştır. Himalaya tuzu ilk olarak boşaltım ve sindirim sistemleri ile alışverişe geçtiği için özellikle sindirim ve boşaltım sistemi iltihaplarının kurutulmasında son derece etkili olmasının en büyük nedeni de budur.

Himalaya tuzu, binlerce yıldır üzerine aldığı misyonunu koruyarak, kanserli hücreleri tanıyıp bir kamikaze gibi zararlı hücrelere saldırarak yok etmektedir. Öte yandan bağışıklık sistemini de güçlendirerek vücudun hastalıklara karşı olan direncini ve savaşma gücünü artırarak görevini en güzel şekilde yerine getirmektedir.

Zayıflamak İçin Himalaya Tuzu Ne İşe Yarar?

Zayıflamak için “Himalaya tuzu ne işe yarar?” şeklinde düşünmeniz hata olacaktır. Çünkü Himalaya tuzu son zamanların diyet listelerinde kullanılan trendler arasındadır. Zayıflama sürecinde vücudunuzda biriken ödem adı verilen fazla suları çözmek ve dışarı atılımını gerçekleştirmek için Himalaya tuzunun etkisi oldukça büyüktür.

Himalaya tuzu kürü elde etmek isteyenler ½ Kg lık cam bir kavanozun içini tamamen Himalaya tuzu ile kaplamanız gerekmektedir. Kavanoza tuzu doldurduktan sonra ise üzerine klorsuz su kullanarak miktarı 1 parmak geçecek kadar olacak şekilde ayarlamalısınız ve daha sonra 5 saat boyunca bekletmeniz gerekmektedir bu önemli bir aşamadır. Bu işlem sırasında kavanozun ağzı açık kalmalı hava ile temas etmelidir.

Yaklaşık 5 saat süren beklemenin sonunda “sole” adı verilen bir kür elde etmiş olacaksınız. Kürünüzün kullanım aşamalarında ise her akşam yemeğinden yarım saat önce olması şartıyla 1 su bardağı suyun içine bu kürden 1 çay kaşığı katarak karıştırıp içmelisiniz. Düzenli olarak 15 gün boyunca aksatmadan yaptığınız bu sole adı verilen kür sayesinde rahatlıkla kilo verebileceksiniz.

Himalaya Tuzunun Cilde Faydaları

İçeriğinde 84 adet element ve mineral içeren kıymetli Himalaya tuzunun cilde olan faydaları ise saymak ile bitmeyecek kadar çoktur. İlk olarak birçok estetik operasyon ve özel kremlerin kullanıldığı en önemli cilt şikayetlerinden biri olan ciltteki yaşlanma etkilerinin ve kırışıkların Himalaya tuzu sayesinde azaldığını biliyor muydunuz? Cilt tahrişlerinde yenileyici özellik etkisi gösterirken, aknelerde antibiyotik özelliği ile devreye girer. Güzellik merkezlerinde sürekli kullanılan bir ürün olan Himalaya tuzu siğil ve lekelerde de oldukça etkilidir.

Himalaya tuzu ile cildinizdeki ölü hücrelerden arınmak, aynı zamanda cildinizi canlandırmak istiyorsanız bu tuz ile peeling işlemi yapabilirsiniz. Peeling sayesinde kan dolaşımınız da hızlanacaktır. Masaj terapistlerine yönelttiğiniz “Himalaya tuzu ne işe yarar?” şeklindeki bir soruya, gerekli yanıtı verecektir. Bire bir oranda karıştırılan natürel sızma zeytinyağı ve himalaya tuzundan oluşan bu karışım masaj salonlarında kullanılan özel karışımlardan biridir. Bu karışım kan dolaşımını hızlandırırken, vücudun rahatlayarak sakinleşmesini sağlar ve bunlar faydalarından sadece birkaçıdır.

Eğer ayaklarınızı ılık su ile birleştirilmiş bir kaşık Himalaya tuzu karışımında bekletirseniz günün stresi, yorgunluğu ve elektrik yükü vücudunuzdan atılmaktadır. 84 element ve minerali bir arada barındıran Himalaya tuzu hücre zarının içinden geçebilme özelliğine sahiptir ve yeterli mineralleri almadığınızda vücudunuzda eksikliğini hissedeceğiniz, vücudunuza 84 elementi yeniden verebilecek tek maddedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.