Hıçkırık Nasıl Geçer? Hıçkırık Geçirme Yolları

0 1

Hıçkırık Nasıl Geçer?

Hıçkırık çoğu insanın başına gelen ve başına geldiği zaman hemen başından def etmek istediği bir rahatsızlıktır. Hıçkırık tuttuğu zaman hıçkırık nasıl geçer diye hemen çare ararız. Öncelikle şu bilinmelidir ki iki tip hıçkırık vardır. Biri kısa süreli hıçkırık ki çoğu insanın başına gelen budur. İkincisi inatçı hıçkırık denilen 48 saatten uzun süren hıçkırık.

Hıçkırık hakkında daha fazla bilgi için Hıçkırık Nedir? ve Hıçkırık Neden Tutar isimli yazıya göz atabilirsiniz.

Genelde kısa süreli hıçkırık kendiliğinden  geçer fakat rahatsız edici bir durum olduğundan kısa sürede geçmesi istenir. Bunun için bilimsel olmasa da birkaç yol vardır. İnatçı hıçkırık ise altında başka ciddi sebepler olabileceği için doktora başvurulması gerekli bir durumdur. Peki, hıçkırık nasıl geçer?

Kısa Süreli Hıçkırık Geçirme Yolları

 • Korkun. Bu yöntem kendi kendine yapılabilecek bir yöntem değildir. Fakat en işe yarar yöntemlerden biridir. Ani bir sesle korkmak işe yarayacağı gibi, Bir kişinin vereceği kötü haber sonucun da endişelenmek de işe yarayacaktır. Eskiden köylerde biri hıçkırık tuttuğu zaman ona kimin yumurtasını çaldın derler. Sanırım bu aslında hıçkırık tutan kişiyi korkutmak amaçlı ama günden güne normal bir soru haline gelmiş.Bilimsel olarak düşündüğümüz zaman da korkutulmak iyi bir yöntem. Çünkü hıçkırığın sebebi diyafram kasının daralmasına bağlıdır. Bir insan korktuğu ve heyecanlandığı zaman adrenalin salgılar. Bu da diyafram kasını genişleterek hıçkırığın durmasını sağlar.

 

 • Büyük bir bardaktan kulakları tıkayıp su içmek. Büyük bir bardağa su doldurun. Bir tane de pipet alın. Pipeti bardağa daldırın. Sonra kulaklarınızı işaret parmaklarınızla tıkayın.Burun deliklerini de tıkayın. Sonra pipetle suyu için. Kimse bunun niye işe yaradığını bilmese de özellikle çocuklarda anında işe yarayan bir yöntemdir.

 

 • Nefesi tutmak. hıçkırık nasıl geçer sorusunun bir diğer popüler cevabı da nefesi tutmaktır. Bunun için öncelikle alabildiğiniz kadar nefesi içiniz çekin daha sonra bu içinize çektiğiniz nefesi bırakmak yerine yutmaya çalışın. Yutamayacağınız ana geldiğinizde kontrollü bir şekilde nefesinizi bırakabilirsiniz.

 

 • Ağzı açık tutma yöntemi. Bu yöntem diğer yöntemlere göre biraz daha zor bir yöntemdir. Ağzınızı açın ve öylece bekleyin. eğer yutkunma hissiniz gelirse ağzınız açık yutkunmaya çalışın. Bu size diş hekiminiz hatırlatmış olabilir. Gerçekten zor bir yöntemdir.

 

 • Bazı yiyecekler yemek. Bu yiyeceklerin nasıl bir etki yapıldığı bilinmese de hıçkırık nasıl geçer problemine çözüm olabilmektedirler. Bu yiyecekler;

 

 • Tatlı bir şeyler. Bir yemek kaşığı toz şeker veya bal olabilir.
 • Bir dilim limon. Bunu yerken biraz tatlandırmak için üzerine şeker koyulabilir.
 • Turşu suyu veya sirke.
 • Bir çay kaşığı tuz.

 

Bu yöntemler hıçkırık meydana geldikten sonra yapılacak yöntemlerdir. Bunun gibi buna benzer daha bir çok yöntem mevcuttur. Bu yöntemlerin çoğu diyaframı tekrar genişletmek odaklıdır. Genel olarak heyecanlanma ya da nefes tutarak diyaframı çalışmaya zorlama prensibine dayanır.

Hıçkırık olduktan sonra hıçkırık nasıl geçer diye düşünmek yerine, eğer sık sık kısa süreli hıçkırığa yakalanıyor iseniz, hıçkırık olmamak için bazı hayat alışkanlıklarınızı değiştirebilirsiniz.

 1. Yavaş yemek yemek.  Bazen çok acıktığınız zaman hızlı yemek yiyor olabilirsiniz. Fakat hızlı yemek yerken bazen havada yutuyor olabilirsiniz. Bu durum da hıçkıra sebebiyet verir. Bu yüzden yavaş yemek yemek hıçkırığa yakalanmamak için iyi bir yöntemdir.
 2. Asitli içecekler ve alkol. Alkol ve asitli içecekler boğazı tahriş eden içeceklerdir. Ve tabi ki asitli içecekler içerisinde bol hava bulunur. Bu durum da hıçkırığa sebep olabilir. Alkol ve asitli içecekleri azaltmak hıçkırığa yakalanma sayınızı azaltacaktır.
 3. Baharatlı yiyecekler. Baharatlı yiyecekler hıçkırığın sebeplerinden biridir. o yüzden ne kadar az baharat o kadar rahat yaşam.
 4. Stresi azaltmak. Günümüzde en zor olan meseledir. Stresi azaltmak için en az sekiz saat uyumak ve egzersiz yapmak yararlı olabilir.

İnatçı Hıçkırık Geçirme Yolları

İnatçı hıçkırık 48 saatten fazla süren hıçkırıktır. bu hıçkırığın altında başka hastalıklar yatabilir. Bu yüzden bu hıçkırığı geçirmek için doktora başvurulmalıdır. Eğer bu inatçı hıçkırığın altında başka bir sebep yok ise, doktor muhtemelen hıçkırık ilacı verecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.