Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur? Renk Uyumları

0 0

Renk Uyumları

Hangi renk hangi renkle uyumludur sorusu; koltuk takımı alırken, sabah dolabınızı açtığınızda hangi elbiseyi hangisiyle beraber giyeceğinizi düşünürken, fotoğraf çekerken ya da resim yaparken kendimize sıkça sorduğumuz bir sorudur. İşte bu yazımızda hangi renk hangi renkle uyumludur sorusunun cevaplarını bulacaksınız.

Hangi renk hangi renkle uyumludur sorusuna geçmeden önce bu soruyu cevaplarken lazım olacak bir terimden bahsetmek lazım. Bu terim renk çemberi.

Renk Çemberi Nedir?

Renk çemberi, renkler arasındaki ilişkileri temsil eden bir grafiktir. Renk çemberi 1666 yılında Sir Isaac Newton tarafından tasarlanmıştır. Renkleri bir daireye dizerek tasarlamıştır. Renk çemberinin renk uyumu bulma konusunda yardımcı olduğu birçok alandan bazıları şunlardır:

 • Ressamlar
 • Tasarımcılar
 • Fotoğrafçılar

Klasik renk çemberi, çizgiler veya şekillerle birbirine bağlanan bir daire içinde düzenlenmiş renk tonlarını gösterir. Renk çemberinde ana renkler şunlardır:

 • Kırmızı
 • Mavi
 • Sarı

İkincil renkler diğer bir deyişle ara renkler ise bu renklerin birbirleriyle oluşan karışımlarından elde edilir:

 • Sarı ve mavi karışımı: Yeşil
 • Sarı ve kırmızı karışımı: Turuncu
 • Mavi ve kırmızı karışımı: Mor

Üçüncü renkler ise

 • Sarı yeşil
 • Yeşil mavi
 • Mavi mor
 • Mor kırmızı
 • Kırmızı turuncu
 • Turuncu sarı

Renk çemberi aşağıda görmüş olduğunuz çemberdir.

Yukarıda görüldüğü üzere çember üzerine kırmızı, mavi ve sarı renkler arasında 120 derecelik açı olacak şekilde yerleşmiştir.

Renklerin anlamları ve insan üzerindeki psikolojik etkilerini merak ediyorsanız buradan öğrenebilirsiniz.

Hangi Renk Hangi Renkle Uyumludur?

Yukarıda anlatılan renk çemberi, birbirine uyan renkleri bulmakta yardımcı olur. Renk teorisinde yapılan çalışmalar soncunda renk çemberi üzerinde bazı yöntemlerle seçilen renklerin, en uyumlu renkler olduğu görülmüştür. İşte o yöntemler şunlardır:

Zıt Renkler Yöntemi

Bu yönteme tamamlayıcı renkler yöntemi de denir. Bu yöntem de iki renk kullanılır. Örneğin kıyafette renk uyumu arıyorsanız ve iki renkli bir kıyafet giyecekseniz bu yöntem kullanılabilir. Ya da bir reklam afişi hazırlanırken bu yöntemdeki renklerden biri yazı biri de yüzey olursa yazının okunurluk oranı artar ve daha dikkat çekici olur.

Peki zıt renkler nasıl bulunur? Renk çemberi burada devreye girer. Renk çemberi üzerinde bir nokta seçilir. Onun tam karşısındaki nokta ilk noktanın zıt rengidir.

Tek Renkli Uyum Yöntemi

Bu uyum yöntemi de aynı rengin farklı tonlarının kullanılmasıyla meydana gelir. Bu yöntemde iki ya da üç renk kullanılabilir. Ama genelde iki renk kullanılır.

Tek renkli uyumda çemberde aynı renk üzerinde merkezden kenara doğru gelinir. Kıyafette renk uyumu aranırken bu yöntem kullanılabilir.

Eğer siz de renk uyumunu kontrol etmek istiyorsanız. Buraya tıklayabilirsiniz.

Benzer Renk Uyumu Yöntemi

Bu yöntemde adından da anlaşılacağı üzere renk çemberinde yan yana olan renkler kullanılır. Bu yöntemde üç renk ile yapılacak uyumlar için kullanışlıdır. Kıyafette renk uyumu aranırken bu yöntem kullanılabilir.

Bu yöntem sakin ve rahat tasarımlar için idealdir. Genellikle doğada da bu renk uyumu görünür.Bu yöntemi seçerken renklerin yeterince kontrast sahibi olmasına dikkat edin. Eğer tasarımda kullanacaksanız arka planın siyah ya da beyaz olması daha iyi olacaktır.

 

Üçlü Renkler Yöntemi

Bu yöntemde yine adından da anlaşılacağı üzere üç renk kullanılır. Fakat bu yöntemde renkler, renk çemberi üzerinde 120 derecelik açılar yapacak şekilde seçilir. Bu yöntemde soluk renkleri bile kullansanız canlı bir görünüm ortaya çıkar. Bu yüzden koltuk renk uyumu ararken hem kirleri göstermesin hem de canlı dursun istiyorsanız bu yöntem idealdir.

Yalnız dikkat edilmesi gereken şey bir tane rengin daha hakim olmasını ve diğer iki rengin biraz daha tamamlayıcı rolde olmasını sağlamak gerekir.

Bölünmüş Tamamlayıcı Renkler Yöntemi

Bu yöntem zıt renkler yönteminin üç renkli olan halidir. Bu yöntemde bir renk arka plan olarak seçilir ve onun tamamlayıcısı olarak zıt rengi yerine zıt renginin iki yanındaki renk seçilir.

Kare Renk Yöntemi

4 renkli renk uyum yöntemidir. Renkler çember üzerinde eşit açılar halinde belirlenir. Üçlü renkler yönteminin dört renklisi olanıdır. Renk sayısı arttıkça uyum yakalamak zorlaşır. İyi şekilde uyum sağlamak için bir rengin baskın olmasını sağlamak gerekir. Böyle çok renkli uyumda sıcak ve soğuk renkler arasındaki dengeyi iyi ayarlamak gerekir.

Eğer çeşitli renk uyumu ile yapılmış afiş örneklerini görmek istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz.

Bu yazıda birbirine yakışan renkler hakkında fikir vermeye çalıştık. Sizin de aklınıza gelen birbirine uyumlu renkler var ise yorumlara yazabilirsiniz.

Kaynaklar:

1: Color Harmonies

2: Color Relationships: Creating Color Harmony

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.