Hamamböceği Kitap İncelemesi

0 1

Hamamböceği romanı, Ian McEwan tarafından yazılan bir hiciv türünde romandır. Kitap, Kafka’nın “Dönüşüm” romanına atıf yaparak başlamaktadır. Burada Kafka’nın romanında olanın tersi bir durum meydana gelmiştir. Söz konusu olan durum böcekten insan olma durumudur. Bir böcek sabah uyandığında kendisini insan olarak bulursa hele bir de Bir ülkenin Devlet Başkanı olduğunu görürse ne yapar?

Ian McEwan kimdir?

1948 yılında doğmuş İngiliz Bir yazardır. Aslında bugüne kadar birçok eserin altına imzasını atmıştır. 1976 yılında kısa hikayelerden oluşan ilk kitabını yazmıştır.  Bu kitabın ismi “İlk aşk, son törenler”dir. 1978 yılında ilk romanını yazan yazar, 1997 yılında yazdığı romanıyla ünlü olmaya başlamıştır. Bu kitabın ismi “Sonsuz Aşk”tır.

Amsterdam’da Düello isimli kitabı ödül almış bir eserdir. Aldığı ödül çok saygın bir Edebiyat ödüldür. Bu ödül sadece İngilizce yazılan eserlere verilmektedir. Ayrıca İngiltere Vatandaşı olmak zorunludur.  2002 yılında yazdığı roman ise Time Dergisi tarafından 2002 yılının en iyi romanı ilan edildi.

5 kitabı filme uyarlanan yazarın senaryo ve opera gibi yazdığı eserleri de bulunmaktadır. Ayrıca iki tane de çocuk kitabı bulunmaktadır.

Hamamböceği yazarın 2019 yılında yazdığı ikinci romandır. Türkçeye ise 2020 haziran ayında çevrilmiştir. Yapı Kredi Yayınları tarafından çıkarılan kitabın çevirmeni Lale Akalın’dır. Kitap 88 sayfadır. Kısa bir hiciv romandır.

Hamamböceği Kitap Konusu

Kitap Bir hamamböceğinin sabah uyandığında kendisini İngiltere Devlet Başkanı olarak bulmasıyla başlar. Hem akşamdan kalma hissetmektedir. Hem de yeni vücuduna yani içerisinde bir omurga olmasına alışmaya çalışmaktadır.

Başka bir aksilik ise ülkede yeni bir iktisat teorisine geçiş oylanmak üzeredir. Bu teori tersine çevirme teorisi olarak adlandırılmaktadır. Para akışı artık tersine çevrilecektir. Örneğin kiracı ev sahibine para vermek yerine ondan para alacaktır. Bir berbere gidildiğinde saçını kesmesi için ona para vermek yerine berber müşteriye para verecektir.

Kitabın asıl amacı bir hiciv romanı olarak BREXİT politikasını eleştirmektir. BREXİT bilindiği üzere İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkma kararı almasıdır. Bu eleştirinin yanında biraz da güldürmeyi amaçlamıştır. Aslında kitap bir şeyi ispatlamaya da çalışmamaktadır. Sadece BREXİT’e karşı olan insanların kitabı okuyarak gülümsemesini sağlamaya çalışmıştır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.