Hakiki Bal Şekerlenir mi? Bal Neden Şekerlenir ?

0 1

Hakiki Bal Şekerlenir mi?

Hakiki bal şekerlenir mi sorusu, hakiki bal tüketmek isteyen tüm balseverlerin aklını kurcalayan bir sorudur. Gerçek de olsa sahte de olsa bütün ballar belli bir süre sonra şekerlenir. Dolasıyla hakiki ballar da şekerlenebilir. Yani bir balın şekerlenmesi onun gerçek mi sahte mi olduğu hakkında bir fikir vermez.

Şekerlenme terimi yerine tanelenme, katılaşma, kristallenme gibi ifadeler de kullanılabilir. Balın şekerlenmesi, tüketicilerin balın kalitesinin düşük olduğu, kötü şartlarda saklandığı veya sahte olduğu gibi düşüncelere kapılmalarına sebep olmaktadır. Fakat tüketicilerin bu düşünceleri doğru değildir.

Balda oluşan kristaller bazen küçük, bazen büyük olabilir. Bazen kum gibi olabilirken bazen de yumuşak ve krema tarzında olabilir. Balın şekerlenme tarzı, balı oluşturan arının nasıl tip çiçeklerden nektar topladığına göre değişir. Aynı zamanda balın bitkisel kaynağı, balın hızlı ya da yavaş şekerleneceğini de belirleyen faktördür.

Bal Neden Şekerlenir?

Bal yüksek miktarda şeker ( karbonhidrat) içeren bir çözeltidir. % 70’den fazla karbonhidrat ve %20’den az sudan oluşur. Dolayısıyla bal yüksek yoğunlukta olan bir besindir. Balın içindeki suyun az olması bakterilerin balda kolayca üremesini engeller. Aslında bal bu yönden mucize bir besindir. Çünkü normal şartlarda su bu kadar karbonhidratı çözemez. Fakat arılar bunu bir şekilde sağlar. İşte balın şekerlenmesinin asıl sebebi budur. Bu yüzden fazlaca çözünmüş olan şeker belli zaman sonra kristalize olur. Balın şekerlenmesi onun sahte olduğunu ya da bozulduğunu göstermez.

Balda iki ana şeker bulunur. Bunlar fruktoz ve glikozdur. Hangi şekerden ne kadar bulunduğu ise balın çeşidine göre değişiklik gösterir. Genellikle fruktoz % 30-44, glikoz ise %25-40 civarındadır. Bu iki şekerin bal içerisindeki oranları balın ne kadar zaman sonra  kristalleşeceğini de gösterir. Fruktoz, glikoza göre suda daha fazla eriyebildiği için fruktoz oranı yüksek ballar daha uzun süre şekerlenmeden durabilir.  Bu noktada hakiki ve sahte bal ayrımına da değinmek gerekir. Bazı bal üreticileri arıların çiçeklerden nektar toplayarak bal üretmesi yerine maliyeti daha düşük olan glikoz şurubunu arılara vererek düşük kalitede bal üretmektedirler. Bu da balın içerisinde glikoz oranının doğal olarak yüksek çıkmasına sebebiyet verir. bu ballar daha çabuk kristallenme yapar. Tüketicilerin kafa karışılığı buradan kaynaklanması muhtemeldir. Her kristallenen, şekerlenen bal sahte değildir. Fakat sahte balların kristallenmesi de daha kolay olabilir.

 

Hakiki balı nasıl anlayacağınızı merak ediyorsanız buradan bunun ile ilgili yazımıza ulaşabilirsiniz.

 

Balın Şekerlenmesini Hızlandıran Faktörler

Balın şekerlenmesi doğanın bize hediye ettiği bir olaydır. Çünkü bu şekilde bal kendini korur ve daha uzun süre bozulmadan saklanılmasını sağlar. Her bal kristallenebilir. Bu durum balın bozulduğu anlamına gelmez. Bazı çevresel durumlar ise balın şekerlenmesini hızlandırır.

  1. Yukarıda da belirtildiği gibi glikoz oranının yüksek olması. Bu durum açıklandığı üzere balın sahte olmadığını göstermez. Fakat sahte olmadığını da göstermez.
  2. Balın içerisinde doğal olarak bulunan polen, propolis gibi kendileri de ayrıca değerli basinler olan bu besinlerin baldan ayrıştırılmaması. Hatta bu durum balın hakiki bal olduğunu gösterir.
  3. Saklanma şekli balın kristallenmesini hızlandırabilir. Cam kavanozlarda saklanan bal, plastik kavanozlarda saklanan ballara göre daha uzun süre şekerlenmeden durabilir.
  4. Balın saklandığı ortamın sıcaklığı balın şekerlenme hızını etkiler. 21-35 santigrat derece aralığında saklanırsa bal daha uzun süre şekerlenmeden durabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.