Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

0 0

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük kullanan insanların en büyük dertlerinden biri gözlüğün kirlenmesi sonucunda dünyayı bulanık görmektir. Gözlük camı temizlemek bir nevi sanattır.  Bu yazıda gözlük camı temizlemenin ipuçlarına değineceğiz. O zaman gözlük camı nasıl temizlenir sorusuna cevaplarımızı vermeye başlayalım.

Gözlük camı nasıl temizlenir sorusuna cevap vermeden önce, gözlük camı nasıl temizlenmemeli sorusuna değinelim. Gözlük camlarının kesinlikle gömlek, kazak gibi elbiselerinize silmeyin. Çünkü kısa vadede gözlük camını temizlese de uzun vadede temizlenemeyecek lekelere yani çiziklere sebep olur.

Gözlük Camını Temizlemek İçin Önerilen Adımlar

1) Öncelikle gözlük camlarınızı ılık suyun altına getirelim. Burada önemli olan husus suyun çok sıcak olmaması gerektiğidir. Çünkü sıcak su gözlük camlarının kullanım süresini azaltacaktır.

2) Basit bir mutfak bulaşık sabunu seçin. Parmak uçlarınıza küçük bir damla bulaşık sabunu koyun. Gözlük camlarının ve burun pedlerinin her iki tarafına hafifçe sürtün. Evdeki gözlükleri temizlemenin en iyi yolun bulaşık sabunudur. Amerikan Optometri Birliği dahi bulaşık sabununu  önerir.

Buradaki önemli hususlardan biri seçtiğiniz bulaşık sabunun narenciye içermemesidir. Çünkü portakal, limon gibi aroma içeren bulaşık sabunları asit içerdiğinden gözlük camlarınıza zarar verir. Bulaşık sabunu yöntemini kullanırken, sitrik bazlı deterjanlar lenslere zarar verebileceğinden kullanılmamalıdır . İçinde losyonu bulunan mutfak sabunu da kaçınmalısınız.

Ufak bir kabın içerisine doldurduğunuz sıcak suyun içerisine biraz bulaşık sabunu koyup, gözlüğünüzü bunu içerisine batırıp biraz döndürerek de bu temizliği yapabilirsiniz.

3) Ilık suyla durulayın ve kalan su damlalarını temiz, mikrofiber bir bezle hafifçe kurutun. Hafifçe dokunuşları kullanın. Mikrofiber bez kulanmanı sebebi bu bezin tüy bırakmayacak olmasıdır. Bu sayede gözlüğünüz  mükemmel bir şekilde temiz olacaktır.

4) Gözlük camlarınız  tamamen lekesiz olana kadar çerçeveleri inceleyin ve adımları tekrarlayın. Bulaşıkları sabunla temizlenmemiş lekeler ve yağ varsa, adımları tekrar etmenin zamanı geldi. Onları ılık suyun altına koyun, bulaşık sabunu ekleyin ve hafifçe bir kez daha masaj yapın!

5) Gün boyunca gözlük üzerindeki küçük lekeler için, kuru dokunuşlar için kullanışlı bir mikrofiber tutun. Mikrofiber bez kullanmak gözlük camlarınızın kullanım süresini artıracak ve çizilmesini engelleyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.