Gırtlağın Görevi Nedir? Gırtlak Nedir? Gırtlak Yapısı Nasıldır?

0 0

Gırtlak Nedir?

Solunu sistemi içerisinde gırtlağın görevi çok önemlidir. Gırtlak, solunum sisteminde yutaktan sonra, soluk borusundan önce gelir. Gırtlağın görevi solunum ile sınırlı olmayıp aynı zamanda ses çıkarmada da görev almaktadır.

Gırtlağın Görevi

  • Gırtlağın en önemli görevi solunum yolunu açık tutmaktır.

 

  • Öksürük refleksi ile alt solunum yollarını koruyup temizlemek bir başka görevidir. Yabancı maddelerin gırtlağa kaçmasını öksürük refleksi ile engeller.

Öksürük

Refleks ile birlikte derin bir soluk alınır. Epiglot ve ses telleri kapanarak alınan hava içeride hapsedilir. Hapsedilen bu hava karın kaslarının kasılması ve diyafram kasının yardımı ile yukarı doğru itilir. Göğüs kaslarının da kasılması ile birlikte göğüs boşluğunda bulunan bu hava epiglot ve ses tellerininani olarak açılması sonucu yüksek basınçla dışarıya atılır. Bu refleks olaya öksürük denir.

  • Sesin oluşumunu sağlar. Sesin oluşumunda dudaklar, dil, yumuşak damak, farenks, göğüs boşluğu, ağız boşluğu, burun boşluğu, ve paranasal sinirler rol oynar. İnsanlarda gırtlağın aşağıda bulunmasından dolayı ekspirasyon havası damağa ve ağza ulaşarak konuşmaya çevrilir.

 

  • Yutma sırasında soluk borusunu kapatarak besinlerin soluk borusuna gitmesini engeller.

Gırtlağın Yapısı

Gırtlağın kıkırdak, zar, bağ ve kaslardan oluşan bir yapısı vardır. Gırtlaığın iskeletini oluşturan kıkırdaklar üçü çift, üçü de tek olmak üzere dokuz tanedir. Bu kıkırdaklar birbirleri ile bir takım ligament ve kaslar ile bağlantılı olup ses apareyi olarak fonksiyon görür. Yutma hareketinde, hyoid kemik ile birlikte gırtlak da yukarı doğru hareket eder.

Tek Kıkırdaklar

  • Tek kıkırdaklar arasındaki en önemlisi boynun ön yüzünde adem elması ya da gırtlak çıkıntısı adı verilen bir çıkıntı yapan tiroit kıkırdaktır. Bir diğer adı da kalkan kıkırdaktır. Gırtlak kıkırdaklarının en büyüğüdür.

 

  • Krikoit kıkırdak ya da diğer adıyla halka kıkırdak, gırtlağın en alt bölümünü oluşturan kıkırdakların en sağlam ve en kalınıdır. Halka şeklindedir. Hava yolunun devamlı açık kalmasını sağlar.

 

  • Yaprak kıkırdak diğer tek kıkırdaktır. Yaşlanmayla kemikleşmez. Bu kıkırdak yutma sırasında soluk borusunu kapatarak besinlerin solunum yoluna gitmesini önler.

Çift Kıkırdaklar

  • Arytaenoidea isimli kıkırdak gırtlağın arka tarafında bulunur. Gırtlağın ses çıkarma foksiyonunda doğrudan rol oynar.
  • Corniculata isimli kıkırdak küçük konik şeklindedir.
  • Cuneiformis de yine çift kıkırdaklardandır.

Gırtlak kıkırdaklarını 5 kas hareket ettirir. Bu kaslardan ikisi, bir zarla birlikte ses çıkarmaya yarayan iki alt ses telini oluşturur. Bunlar önde sabit bir noktaya tutunurlar. Arkada ise ibriksi kıkırdaklara yapışarak birbirlerine yaklaşır ya da uzaklaşırlar.

Solunum sisteminde gırtlaktan sonra yer alan organ soluk borusudur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.