Gece Havlayan Köpek Nasıl Susturulur?

0 0

Gece Havlayan Köpek Nasıl Susturulur?

Köpekler insanların hayvanlar arasında en iyi anlaştığı canlıdır. Birçok insan evinde köpek beslemektedir, birçok insan da bunun hayalini kurar. Evde köpek beslemek isteyenlerin birçok çekinceleri vardır. Dökülen tüylerinin temizliği, köpeğin hastalıklara karşı korunumu bunlardan birkaçıdır. Bunlar arasında en önemli olanı da şüphesiz, köpeğin gece boyunca havlamasıdır. Gece boyunca havlayan dostunuz hem ev sakinlerini hem de komşuları rahatsız edebilir. Yeni Zelenda da 2000 kişi arasında yapılan bir ankette köpek besleyenlerin %75’nin Gece boyunca havlayan köpeklerinden rahatsız olduklarını belirtmişlerdir (1). Bu anket eğer köpeğinizin gece boyunca havlamasından rahatsız iseniz yalnız olmadığınızı gösteriyor. Peki, gece havlayan köpek nasıl susturulur?

Gece havlayan köpek nasıl susturulur sorusundan önce, köpeklerin neden havladığını anlamak gerekir. Bunu anlamak için buradan köpekler neden havlar makalemize ulaşabilirsiniz.

Gece Havlayan Köpeği Susturma Yöntemleri

Öncelikle unutmayalım ki köpeklerin havlaması doğasında vardır. Köpekler için iletişim yöntemi havlamalarıdır. Fakat bazen havlamaları fazlalaşabiliyor ve bu gece meydana gelmiş ise ev sakinlerini ve komşuları rahatsız edebiliyor. Bizim yapabileceğimiz sadece gereğinden fazla havlayan köpeğin havlamasını kontrol altına alabilmek.

  1. Köpeğinizi Problemli Davranışını Düzeltin

Köpeğinize bakarak, seslenerek ya da elle müdahale ederek susmasını söyleyin. Köpeğiniz bunu yapınca durabilir fakat siz yerinize döndüğünüzde tekrar başlar. Bu yüzden sabırlı olun ve köpeğiniz susmayı tamamen kabul edene kadar geri dönmeyin

  1. Sakin Olun

Köpeğinizin durmadan havlaması sinir bozucu bir davranıştır ve sizi öfkelendirir. Hayvanlar sahiplerini taklit eder. Köpeğiniz sizin enerjinizi size yansıtır. Bu yüzden siz sinirlenirseniz o da sinirlenecektir. Köpeğin sinirini boşaltma yolu havlamasıdır. Bu yüzden öncelikle sizin sakin olmanız gerekli.

  1. Köpeğinizi Fiziksel ve Mental Olarak Yorun

Köpeğiniz gün içerisinde kullanmadığı enerjiyi gece havlayarak atmaya çalışıyo olabilir. O yüzden köpeğinizi gün içerisinde enerjisini atması için yürüyüşe çıkarabilirsiniz, ya da mental aktivitelerle yorabilirsiniz

  1. Düzgün Davranışı Sonucunda Ödüllendirin

Eğer köpeğinizi düzgün davranışları sonucunda ödüllendirirseniz o bunu anlayacaktır. Havlamasını durdurduğu zaman vereceğiniz bir ödül bu davranışın istendiğini kavramasını sağlayacaktır.

 

  1. Veterinerinize Başvurun

Hayvanlar insanlar gibi konuşamadığında bir problemleri olduğunda kendine özgü sesleri ile uyarı verirler. Köpekler de böyle durumlarda havlayarak dertlerini anlatmaya çalışırlar. Bu yüzden bir sağlık problemi olup olmadığını kontrol ettirmeniz faydanıza olacaktır.

 

  1. Köpeğinizin Dikkatini Dağıtın

Bazı köpekler ortamda dikkatlerini dağıtıcı uyaranlar olduğu zaman havlamayı keser. Çok büyük dikkat dağıtıcılara gerek yok Normal günlük hayatınızda kullandığınız herhangi bir şey bu işlevi görebilir. Mesela kapının açılıp kapanması bile bu işlemi görür. Burada önemli olan köpeğinizin bu dikkat dağıtıcı olaydan korkmamasıdır.

 

  1. Köpeğinizin Havlamasını Önemseyin

Köpekler genellikler dikkat çekmek için havlarlar. Eğer siz onları önemsemez iseniz daha çok havlarlar. Tabi ki bir yerde onlarda yorulup susarlar fakat önemli olan kimin daha sabırlı olduğu komşularınız mı yoksa köpeğiniz mi. Bu yüzden köpeğiniz havladığı zaman onu görmezden gelmeyin.

 

  1. Alternatif Davranış Öğretin

Köpeğinizin havlamasını önlemenin en iyi yollarından biri ona alternatif davranışlar öğretmektir. Mesela dışarı çıkmak istediği zaman havlaması yerine sevdiği bir oyuncağı size getirmesini öğretirseniz dışarı çıkmak istediği zaman havlamak yerine oyuncağı size getirir. Bu yöntemi herhangi isteği için de yapabilirsiniz.

  1. Rahatsız eden şeyleri ortadan kaldırın

Köpeğiniz eğer pencereden gördüğü insanlara ya da hayvanlara havlıyorsa penceresiz bir odaya koyun. Ya da radyoda veya televizyonda duyduğu bir spesifik ses havlamasında sebep oluyorsa bunu duymasını engelleyin.

KAYNAKLAR

(1) https://www.researchgate.net/publication/262693979_A_survey_of_public_attitudes_towards_barking_dogs_in_New_Zealand

(2) https://www.cesarsway.com/dog-behavior/barking-and-howling/5-tips-for-handling-nuisance-barking

(3) http://www.wikihow.com/Get-Dogs-to-Stop-Barking

(4) How to Stop Excessive Dog Barking – 9 Tips That Work

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.