Gece Elma Yemek

0 1

Gece Elma Yemek

Gece yatarken herhangi bir yiyecek yemek sizin uykuya dalmanıza engel olabilir veya gece uyurken sizi rahatsız edebilir. Baharatlı ve yağlı ağır yiyecekler diğer yiyeceklere göre daha fazla zararlı olabilir. Bu yüzden yağ içermeyen, uykunuzun kalitesini arttıracak vitamin ve minerallere sahip olan ve antioksidanlara sahip olan elma, gece açlığı gidermek için güzel bir atıştırmalık olabilir. Gece elma yemenin faydaları nelerdir?

Vitamin ve Mineraller

Elma C vitamini, B6 vitamini ve potasyum bakımından zengin bir yiyecektir. Bu vitamin ve minerallerde gece uykusunun düzenli olmasını sağlar. Bu yüzden gece elma yemek iyi bir uyku çekmenize yardımcı olur.

Vitamin C

 • Kan basıncını düşürmeye yardımcı olur.
 • Nefes alışverişinizi yapmanızı geliştirir
 • Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur
 • Rahatlamanızı sağlayarak uykunuzu almanıza yardımcı olur.

Potasyum

 • Elektrolit işlevi görür.
 • Bütün vücuda elektrik sinyallerini iletir.
 • Kalp atışının düzenli olmasına yardımcı olur.
 • Rahatlama ve uykuyu sağlayan sinirsel iletimi sağlar.

B6 Vitamini

 • Stresi azaltır.
 • Rahat uykunuzu sağlayacak olan Seretonin maddesinin salınmasını sağlar.
 • Uyurken yağ yakılmasını sağlar.

Polifenoller

Elmada bulunan polifenoller daha çok kabuğunda bulunan antioksidanlardır. Eğer yapımında elmanın kabuğu kullanılmadıysa elmadan yapılan diğer ürünler ve elma suyunda bulunmayabilir.

Bu kimyasallardan bir kuersetin maddesidir. Bu madde karbonhidrat yakılmasını düzenlemeye yardımcı olur. Kan şekerini düşürmeye yardımcı olur. Kandaki şekerim aşırı yükselmesini önler. Gece enerjinizin yükselmesini önleyerek rahat uyumanıza yardımcı olur.

Lifler ve Su

Bir elmanın yaklaşık %86’sı sudur. Ortalama boy bir elma bir insanın günlük lif ihtiyacının %15’ni karşılar. Erimemiş halde bulunan elma lifleri bağırsaktaki suyu çeker. Böylece geceleri tuvalet ihtiyacı için uykunuzu bölmeniz gerekmez. Gece elma yemek bir bakımdan uykunuzun bölünmesini engeller. Aynı zamanda da sindirime yardımcı olmuş olur. Bu da gece hazımsızlıktan dolayı uykunuzun bölünmesini engeller.

Diğer taraftan erimiş halde bulunan lifler kan kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olarak kan dolaşımının daha rahat olmasını sağlar.

Karbonhidrat, Kalori ve Yağ

Elmanın içerisinde hiç yağ yoktur. Kalorisi ise gayet düşüktür. Orta boy bir elma yaklaşık 95 kaloridir. Bunun yanında bir elma günlük karbonhidrat ihtiyacının %10’unu almamızı sağlar. Bu karbonhidratı, lifler ve elmanın içerisinde bulunan basit şekerler içerir. Elma, şekeri kana salınımını yavaşlatarak gece uyurken enerjinizi yükselmesini engeller. Bu da rahat bir uyku sağlar.

 

Kısacası gece karnınız acıktıysa ve sizi uyurken rahatsız etmeyecek bir atıştırmalık arıyorsanız gece elma yemek tam size göre.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.