Futbol Taktikleri

0 0

Futbol Taktikleri

Futbol taktikleri ile ünlü bir spor dalıdır. 4-4-2, 3-5-2 gibi taktikler futbolla ilgilenmese bile çoğu kişinin kulağına gelmiştir. Geçmişte belki çok üzerinde durulmasa da günümüzde futbol, taktik savaşları haline gelmiştir. Geçmişten günümüze futbol taktiklerine baktığımız zaman;

Modern Zaman Öncesi Futbol Taktikleri

1-1-8

Yukarıdaki başlığı gördüğünüz zaman şaşırmış olabilirsiniz. Belki de yanlış yazıldığını düşündünüz fakat doğru yazıldı. Bu taktik günümüzde uygulanması imkansız bir taktik. Fakat, ofsayt kuralının olmadığı 19. yüzyılda bu taktik en meşhur taktikti. Bu devirlerde futbol sadece topa vurmak olarak algılandığından çok fazla top sürme yoktu. Ofsayt kuralının da olmaması bunun bu taktiğin etkenlerindendi.

2-3-5

Bu taktik ise 1890 yıllarında popüler hale gelmeye başlayan bu taktik 1930 yılında yapılan ilk Dünya Kupasında bütün takımlar tarafından kullanıldı. 1-1-8 taktiğine göre daha dengeli olan bu taktik o zamanlar için çığır açan bir yenilikti. Günümüzde de dünya kupasında uygulanan taktiklerin ertesi 4 yıl boyunca popüler olması belki de bu ilk Dünya Kupası’ndaki bu taktiğe dayanmaktadır.

W-M

Bir başka ilginç taktiktir. 3-2-2-3 olarak da ifade edilen bu taktik Graham Chapman tarafından Arsenal Futbol kulübün başındayken ortaya atılmıştır. Bu taktik ofsayt kuralının başlaması tarihlerine denk gelir.

2-3-2-3

Bu taktik ise İtalya tarafından ortaya atılan bir taktiktir. 1934 ve 1938 dünya kupalarında İtalya’ya başarı getiren bu taktik, orta sahayı  3 defansif, 2 ofansif orta saha şeklinde ikiye böler.

Modern Zaman Futbol Taktikleri

4-2-4

Bu taktik ise Önce Brezilya ulusal liginde denenmiştir. Daha sonra Brezilya Milli Takımı tyarafından Dünya Kupası’nda kullanılmıştır. Brezilya’ya 1958 yılında başarı getirmiştir.

4-3-3

Bu taktik yine çığır açan bir taktiktir. Bu taktiğe kadar kanat forvetlerin olmadığı bir taktik yoktur. İlk defa kanat forvet bu taktikte kullanılmamıştır. Bu taktiği ilk olarak 1966 Dünya Kupası’nda İngiltere kullanmıştır. Bir başka alternatif taktik ise 4-1-3-2’dir

5-4-1

Bu taktikte defansa ilk defa bu kadar önem veren taktiktir. Futbol bu taktiğe kadar seyir zevki her zaman üst düzeyde olan ve takımların sadece hücum düşündüğü bir spor dalıdır. Bu taktik ise  günümüzdeki kapalı takımların önce durdur sonra vur taktiğinin atası olmuştur. Bun taktiğin mucidi ise İnter takımının ünlü teknik direktörü Helenio Herrera’dır. Bu taktikle İtalya 1970 dünya kupasında gümüş madalya sahibi olmuştur. Yakın geçmişte Yunanistan’ı da 2004 yılında Avrupa Şampiyonu yapan bu taktiktir.

4-4-2

Günümüz takımlarının olmasa da 1990’lı yıllarda en ünlü olan taktiktir. Bu taktiği futbola ilginiçtir ki İsveç takımları kazandırmıştır. Malmö ve  IFK Gothenburg bu taktikle uluslararası başarılar kazanmıştır.Bu taktik, diğer taktiklerin aksine futbolcuların daha çok bereber hareket etmesini ve birbirlerine daha çok yardım etmesini gerektirir.

3-5-2

Günümüzde de bu taktiğin biraz değişik hali moda olmuştur. Bu taktik sayesinde 1990 yılında Almanya Dünya Kupası’nı kazanmıştır. Bu taktik 4-4-2’ye nazaran daha fazla kişisel beceri ister.

4-2-3-1

Günümüzün en meşhur taktiğidir. Aslında bu taktik ne şiş yansın ne kebap taktiğidir. Güçlü takımlardan, güçsüz takımlara kadar bütün takımların uyguladığı bir taktiktir. Güçsüz takımlar bunu 4-5-1 gibi uygularken, Güçlü takımlar ise 4-3-3 gibi uygulamaktadır. Bu taktikte;

  • Çalım atan kanat oyuncularınız, (Örneğin Queresma, Bruma )
  • Top saklayabilen kafa toplarına hakim bir santraforunuz, ( Örneğin Gomis, Mario Gomez)
  • Oyun kurma becerisine sahip bir on numaranız, (Örneğin Alex, Sniejder)
  • Topu geriden kurabilen ve oyunu iki yönlü oynayabilen  bir orta sahanız. ( Örneğin Emre, Oğuzhan)
  • Hücumdaki arkadaşlarını hücumda rahat ettirebilecek bir ön liberonuz, ( Atiba, Fernando)
  • Oyun kurma becerisine sahip bir stoperiniz ( Örneğin Popescu)

Varsa başarı kaçınılmazdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.