Firuze Taşı: Özellikleri, Faydaları, Anlamı

0 0

Firuze Taşı

Firuze taşı turkuvaz taşı olarak da bilinen değerli bir taştır. Anadolu üzerinden Avrupa’ya ihraç edilen firuze taşının diğer adı olan turkuvaz Fransızca’da Türk anlamına gelen sözcükten kaynaklanır.  Aslında firuze taşı bir fosfat mineralidir. Yapısında hidratlı bakır ve alüminyum fosfat yapısındadır. Şimdi bu değerli taş hakkında daha fazla bilgi verelim.

Firuze Taşı Özellikleri

 • Nasıl meydana gelir? Akan sulardan ikinci bir mineral olarak çökelir. Yalnızca kurak ortamlardaki alüminyum bakımından zengin, ufalanmış volkanik ya da tortul kayaçlarda bulunur. Genelde  mavi ve yeşilimsi arasında değişen bir rengi vardır.
 • İlk ne zaman bulundu? Milattan önce 4000’lerde Sina Yarımadsından çıkarıldı. Bu çıkarma çalışmaları dünyanın ilk önemli sert kayaç kazıları olarak kabul edilir.Eski devirlerde krallar ve savaşçılar arasında iyi bir servet ve korunma sağladığına inanıldığı için oldukça ünlüdür.
 • Nerelerde bulunur? En nitelikli firuze taşı İran’daki Nişabur’dan çıkarılır. Firuze taşının elde edildiği diğer yerler şunlardır:
  • ABD’nin güneybatı kesimleri
  • Mısır
  • Çin
  • Şili
  • Meksika
 • Anlamı nedir? Bu taşın; güç, bilgelik, şans, koruma ve ölümsüzlük gibi anlamları olduğuna inanılır. Türk askerleri bu taşı atlarının eyerlerine bağlayarak onları sağlamlaştırdığını düşünüyorlardı. Yine eskiden evcil hayvanların boynuna asılarak onların kaybolmasını ve kaçmasını engellediği düşünülüyordu. Çin’de ise bu taşlar eşlere olan sadakati ve sevgiyi göstermek için kullanılırdı.Aynı şekilde İngiltere’de de bu taş sevgiyi ve sadakati temsil eder. Bir yolculuğa çıkmadan önce sevgililer birbirlerine bu taştan yüzük hediye ederlerdi.  Shakespeare, “Venedik Taciri” adlı oyununda bu geleneği yansıtır. Shylock, geç eşi Leah’dan firuze taşı bir yüzük alır.Rusya’da ise nikah yüzüğü olarak kullanılmaktadır.

Firuze Taşı Renkleri

Firuze taşının en bilinen rengi mavidir. Gök mavisi renkli olan firuze taşı en değerli türüdür. Günümüzde Irak’ta yüksek kaliteli bir şekilde çıkarılır.
Maviden sonra en çok tercih edileni mavimsi yeşil olanıdır. Daha sonra ise yeşil ve sarı olanlar tercih edilir. Çünkü doğal firuze taşının yapısındaki  alüminyum yerine demir koyulduğu zaman mavi renkte de sapma meydana gelir.

İnce damarlı ipeksi görünümü kuyumcularca doğallık ölçütü olarak kullanılır. Bu taş iyi parlatılabilir. Fakat görünümünün güzelliği zamanla bozulur.

Firuze Taşı Faydaları

Ruhsal Faydaları

İlk olarak kullanan kişilere anlayış ve bilgelik kazandırır. Firuze taşının enerjisi,olumsuzluklardan korunma sağlar. Korunma sağlamakla kalmaz, su ve havadaki saf elementlerle bir ilişki sağlar. Bu sayede daha fazla mutluluk ve sakinlik sağlar.

Firuze taşının bir başka faydası da kullanan kişi de merhamet duygularını uyandırmasıdır.

Uzak doğuda bir inanışa göre firuze taşı para çekmek için çalışma ofislerinde bir yere yerleştirilmesi faydalıdır. Bu taşları evin veya ofisin kuzey ucuna koymak daha fayda sağlayacaktır. Aynı şekilde sakinleştirici ve canlandırıcı etkisi nedeniyle çocuk odalarına da yerleştirilmesi bu inanışa göre faydalıdır. Bu etkiyi elde etmek için doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın ve çizilmeye karşı koruyun.

Eğer utangaç bir insansanız, bu taş sizin konuşmanıza yardımcı olmaktadır. Halk karşısında konuşmaktan sıkılıyorsanız, bu taş sayesinde daha rahat konuşabileceksiniz.

 Fiziksel Faydaları

Firuze taşının fiziksel faydaları şunlardır:

 • Firuze taşı, suyun enerjisini bize sağlar. Bu sudan kaynaklanan enerji, kişide doğal bir detoks etkisi yapmakla beraber bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Panik atak ve depresyon gibi hastalıklardan korur.
 • Besin emilimini artırarak sindirim sistemini iyileştirir.
 • Migren ve baş dönmesi gibi rahatsızlıklara karşı etkilidir.

Firuze Taşı Çeşitleri

Günümüzde işlenmemiş firuze taşı bulmak çok zordur. Fakat çeşitli şekillerde işlenmiş halleri mevcuttur. İşlenme şekillerine göre çeşitleri şunlardır:

 • Doğal işlenmemiş: Herhangi bir işlem yapılmadan takı üretimi için yapılır. Özellikle doğal ve cazip bir renge sahip olduğundan en çok tercih edileni ve en pahalısıdır.
 • Stabilize: Kullanım içi yeterince dayanıklı hale getirmek için bir polimer eklenmiş halidir. Bugünkü mücevherat pazarında en çok bilinen ve kullanılan tür budur. Bu ürün satılırken satıcı tarafından işlenmiş olduğu bildirilmeli ve aynı kalitedeki doğal işlenmemiş taştan daha ucuz satılmalıdır.

 

 • Yeniden yapılandırılmış: Bir polimerle  küçük firuze taşları karıştırılır. Daha sonra da bu karışıma ince ezilmiş firuze taşları ve bazı aynı renkteki maddeler eklenerek üretilir. Bu taş biraz daha insan yapımı olup daha çekici görünmekle beraber daha ucuzdur. Bu taşlar ayrıca dışarıdan haricen de boyanabilir.

 

 • Sentetik firuze taşı: En yapay olan halidir. 1980’li yıllarda üretilmeye başlanmıştır.

Kaynaklar

Turquoise Meaning – Purity and Happiness

Turquoise Stones…

Turquoise

TURQUOISE MEANING

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.