Evde Spor Yaparak Kilo Vermek İçin İp Uçları

0 1

Günümüz şartları ele alındığında evde spor yaparak kilo vermek fikri kişiler için oldukça trend hale gelmiştir. Bu fikir birçok kişi için oldukça mantıklı bir yöntemdir. Bu yüzden kişiler için ev de spor yapılması fikrine daha ılımlı bakar. Spor konusunda birçok insan günümüzde daha bilinçli hale gelmiştir. Sosyal medyada ve televizyonda sporla ilgili, kişileri bilgilendiren konulara fazlalıkla yer verilmektedir.

İnsanlar genelde spor salonuna yazılırlar fakat birkaç sefer giderler daha sonra da gitmek istemezler. ilk defa spor salonuna üye olan hemen her insan bu talihsiz durum ile karşılaşmıştır.

Fakat günümüzde insanlar, yoğun çalışma temposu, trafik yoğunluğu, yaşadıkları stresli hayat derken oldukça yorulur. Biraz hareket ederek bu stresi atmayı düşünerek spor salonuna yazılmaya karar verir. Ancak belirli bir zamandan sonra iş yerinden çıkıp spor salonuna gitmek, daha yorucu bir tempo içine girmelerine neden olmaktadır. Bu bağlamda bir zaman sonra spor salonuna gitmekten vazgeçerler. 

Bunun yanında spor yapmak isteyenler, hayalini kurdukları vücuda planlı bir şekilde evde yapmış oldukları egzersizler ile de kavuşabilirler. Kilo vermek için diyet yanında kesinlikle düzenli egzersiz yapılması gerekir.

Evde Spor Yaparak Kilo Vermek İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Isınma

Evde spor yaparak kilo vermek için spora başlamadan önce, yerinde durarak hafif yürüyüş, omuzları döndürme, plates topu ile yapılan hafif egzersizler yapılarak ısınma sağlanmalıdır. Isınma hareketleri yapılmadan spor yapmaya asla başlanmamalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sakatlıklar yaşanması muhtemeldir.

Planlı Çalışma Düzeni

Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için muhakkak spor salonuna gider gibi evde de  belirli zaman aralıklarında ve devamlı olarak spor yapmak gerekir. Kas olarak daha fazla hacım kazanmak isteyen kişiler kullanmış oldukları ağırlıkları zamanla arttırmalı, değişik kas gruplarını çalıştırılmalıdır. Ayrıca yağ kütlesini azaltacak ve kas kütlesini artıracak beslenme şekline riayet etmelidirler.

Beslenme

Evde spor yaparak kilo vermek isteyen kişilerin atlamaması gereken en önemli konu beslenmedir. Spora başlamadan önce kişilerin en az bir buçuk iki saat önce yemeğini yemiş olması gerekir. Hafif, vitamin ve mineraller bakımından sağlıklı yiyecekler tercih edilmelidir. Kas kütlesini arttırmak isteyen kişiler protein ihtiyacına dikkat etmelidir. Protein kasların gelişmesi için oldukça önemlidir.

  • Haftada en az 4 kere yaklaşık 15 dakika ip atlamak, kalori yakmak bakımından oldukça önemlidir.
  • Evde mekik çekmek ya da şınav çekmek karın kasları ve göbek yağları için çok faydalıdır.
  • Evde koşu bandı varsa en az haftada iki kere yarım saat yürünmelidir. Koşu bandı yoksa eğer her gün kesinlikle 40 dakika yürüyüş yapılmalıdır.
  • En az haftada iki kere fitness için 45 dakikalık zaman ayırması gerekir.

İster spor salonunda olsun ister evde olsun spora başlamadan önce her zaman için bir doktora danışılması ve gerekli testlerin yapılması gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.