Elmanın Faydaları

0 0

Bir Galli atasözü der ki “Günde bir elma, doktoru uzak tutar”. Bu söz basit bir söz gibi gözükse de elmanın yararlarına baktığımız zaman ne kadar doğru bir söz olduğunu anlıyoruz. Elmanın faydalarından önce elma hakkında bilmek isteyeceğiniz birkaç ilginç gerçek vardır.

Elma ile ilgili İlginç Gerçekler

 • Elmanın 7.500 çeşidi vardır. Elma çeşitleri hakkında daha fazla bilgi için “Kaç Çeşit Elma Var?” isimli makalemizi okuyabilirsiniz.
 • Elma ağacı gül familyasındandır.
 • Elma yediğiniz zaman bir miktar hava da tüketmiş olursunuz. Bir elmanın hacminin yaklaşık %25’i havadır.
 • Elma ağaçları 100 yıl yaşayabilir.
 • En büyük elma 1.36 kg’dır.
 • Eski Yunan Çağı’nda Bir erkek bir kadına çıkma teklifi edeceği zaman elma atardı. Eğer kadın elmayı yakalarsa teklifi kabul etmiş demekti.

 

Bir atasözüne konu olacak kadar değerli olan elmanın faydaları nelerdir?

Elmanın Faydaları

Araştırmalara topluca baktığımızda elma, günlük beslenme listemizde olması gereken en sağlıklı yiyeceklerden birisidir.

 1. Nörolojik Sağlığı Geliştirir

2006 yılında Experimental Biology and Medicine dergisinde yayınlanan araştırmaya göre elmanın içerisinde bolca bulunan antioksidan olan kersetin, nöronların iltihaplanması ve oksidasyonu sonucu oluşan hücresel ölümleri azaltmaya yardımcı olan iki bileşikten biridir. ( 1 )

2008 yılında Journal of Food Science dergisinde yayınlanan çalışmaya göre elma yemek nörolojik sağlık açısından yararlı olabilir. Araştırmacılara göre elmayı her gün yemek Alzheimer gibi sinirsel hastalıklara yakalanma riskini düşürmede önemli bir rol oynayabilir. (2)

9208 insan üzerinde yapılan çalışma 28 yıl süresince elma yiyen insanlar daha az felç geçirme riskine sahiptir. (3)

 1. Kötü Kolesterol Seviyesini Düşürür

The Florida State Üniversitesi’nde bir grup çalışmacı elmayı mucize meyve olarak tanımlar.  6 ay boyunca her gün elma yiyen yaşlı kadınlar üzerinde yaptıları çalışlma sonucu, bu kişilerin %23 daha az kötü kolestrol ve %4 daha fazla iyi kolestrol sahip olduklarını fark etmişlerdir. (4)

 1. Diyabete Yakalanma Riskini Düşürür

187,382 insan üzerinde yapılan çalışmaya göre her hafta 3 porsiyon elma yiyen kişiler tip-2 diabet hastalığına yakalanma riski yemeyenlere göre %7 daha az.(5)

 1. Göğüs Kanserinden Korur

Meyve ve sebze tüketiminin fazla olması insanlara, birçok yararı olan fenolikleri elde etmesini sağlar. Günde bir tane elma yemek insanları göğüs kanserine yakalanmasını engelleyebilir.

 1. Obeziteyi Engeller.

Obez insanlarda yararlı bağırsak bakterilerinin dengesi bozulmuş haldedir. 2014 yılında yapılan bir çalışmada elmanın, bağırsaklarda bulunan yararlı bakterileri iyi yönde etkilediği görülmüştür. Bu bulgular obeziteyi engellemek için yeni stratejiler üretmeye yardımcı olacaktır. (6)

 1. Kilo Verdirir

Elma lif ve su bakımından zengin bir meyvedir. Lif ve su en iyi dolgu maddelerindendir. Araştırmaya göre bir öğünde elma dilimi yiyen bir kişi yemeyen bir kişiye göre 200 kalori daha az elde ediyor. (7)

Bir başka araştırmada 50 fazla kilolu bayana 10 hafta boyunca aynı kaloride yemekler verilmiş. Öğünlerine de elma veya yulaf eklenmiş. Elma yiyen kadınlar, ortalama 1 kilogram vermişler. (8)

Araştırmacılara göre bunun sebebi elmanın daha az enerjiyi daha çok lif ile vermesi. Bunu yanında da bazı bileşiklerinin kilo verdirmeye yardım etmesi.

 1. Kalp Sağlığını Korur

Elmanın kalp hastalıkları riskini düşürdüğü belirlenmiştir. Bunun bir sebebi elmanın sahip olduğu çözümlenebilir lifler kandaki kolesterol seviyesini düşürmesi olabilir. Ayrıca antioksidan etkisine sahip polifenollere sahiptir. Bu polifenollerden biri flavonoid adı verilen maddedir. Bu madde de inme riskinden korunmada önemli rol oynar. (9)

 1. Kanser ile Savaşmada Yardımcı Olur.

Elmanın içerisinde doğal olarak bulunan bileşikler kanser ile savşmada yardımcı olur. Bazı araştırmalar elma yemenin kanserden ölüm riskini azalttığını göstermiştir.(10)

 1. Astım ile Savaşmada Yardımcı Olur

Antioksidanca zengin olan elma akciğerleri korur. 68000 kadın üzerinde yapılan bir araştırmaya göre günde büyük bir elmanın %15’ini yiyenler astıma yakalanma riski  %10 daha azdır. (11)

 1. Anemiden Korunmanıza Yardımcı Olur.

Elma demir minerali bakımından zengin bir meyvedir. Anemi de kandaki hemoglobin hücrelerinin demir eksikliğinden kaynaklanan bir hastalıktır. Elma yiyerek kandaki demir mineral seviyesi attırılabilir. Böylece bu anemiden korunma sağladığı gibi daha fazla oksijen taşınmasına yardımcı olur. Bu da organların daha düzenli çalışmasını sağlar.

 1. Dişlerinizi Korur.

Elma diş etinizi ve dişlerinizi temizler. Aynı zamanda diş çürüklerini azaltır. Elma yediğiniz vakit lifler dişlerinizi temizler ve elmanın antibakteriyal özelliği sayesinde bakterileri ve virüsleri yok eder. Elma yemek tükürük salgısını arttırır. Tükürük salgısında bulunun alkalik bileşikler ağız için bakterilerin üremesini yavaşlatır.

 1. Romatizma ile Savaşmada Yardımcı Olur

Romatizma hastalığına yakalanan hastalar için elma yemek, bu hastalığın iyileşmesinde yardımcı olur. Elma Flavonoid bakımından zengin bir meyvedir. Yapılan araştırmalara göre flavonoid bileşikleri kireçlenme gibi hastalıklar ile savaşmada etkin rol oynar.

KAYNAKÇA

(1) http://tinyurl.com/wdu4h

(2) http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/j.1750-3841.2007.00632.x/abstract

(3) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10822289

(4) http://www.medicalnewstoday.com/articles/222422.php

(5) http://www.medicalnewstoday.com/articles/265410.php

(6) http://www.medicalnewstoday.com/articles/283223.php

(7) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2664987/

(8) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18439712

(9) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26016654

(10) https://authoritynutrition.com/10-health-benefits-of-apples/

(11) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3183591/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.