Düzenli Ders Çalışma Programı

0 1

Düzenli Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Düzenli ders çalışmak, her eğitim dönemimizin başında istediğimiz fakat uygulayamadığımız bir olgudur. Bunu yapmak için düzenli ders çalışma programı hazırlamak gerekir. Eğer düzenli bir ders çalışma programını doğru hazırlayabilirseniz, hayal ettiğiniz çalışma alışkanlığını kazanabilirsiniz.

Ders çalışmak, akademik başarının en önemli parçasıdır. Fakat bazen çalışmak için zaman bulunamayabilir. Bu zamanı ayarlayabilmek için öncelikle kendinize uygun bir ders çalışma programı hazırlamanız gerekir. Düzenli ders çalışma programı hazırlamak düşündüğümüzden zor bir iştir. Çünkü ders çalışma programının düzenli olması sadece çalışmamız gereken derslerle ilgili değildir. Bunun yanında ailemize, arkadaşlarımıza, hobilerimize ve kendimize de zaman ayırmamız gerekir.

Düzenli ders çalışma programı hazırlamak için yapılması gerekenler sırasıyla şunlardır.

 1. Çalışmanız gereken konuların listesini yapın. Düzenli ders çalışma programı yapmanın ilk aşaması çalışmanız gereken konuların listesini yapmaktır. Gireceğiniz özel sınavlar ya da dersleri bir kâğıda ya da bilgisayara yazmanız, ne yapmanız gerektiğini daha iyi görmenizi sağlayacaktır.

 

 1. Her sınav ya da ders için yapmanız gerekenleri analiz edin. İkinci aşamada, ilk aşamada yazdığınız ders ya da sınavlar için yapmanız gerekenleri yazın. Her ayrı hafta için girmeniz gereken ders saatlerini yazın. Bunun yanı sıra her ders için yapmanız gereken okuma, not alma, test çözme gibi özel aktiviteler var ise bunları da yazın

 

 1. Yaptığınız listeyi önemlilik sırasına göre düzenleyin. Bu aşamaya gelmeden önceki aşamalarda her ders için yapmamız gerekenleri belirledik. Düzenli ders çalışma programı yapmanın bu aşamasında hangi dersin sizin için daha önemli olduğunu belirleyin. Bu önceliği belirlerken birkaç farklı yöntem seçebilirsiniz.
 • Dersin iş yüküne göre
 • Sizin amacınız için en yüksek ağırlığa sahip olana göre
 • En çok eksik olduğunuz derse göre

 

 1. Ders çalışma dışındaki aktiviteleri de dikkate alın. Hepimiz insan olduğumuz için ders çalışmak dışında aktivitelere de ihtiyacımız var. Aileniz ile vakit geçirmek, abartmamak şartıyla dizi takip etmek, sinemaya gitmek, arkadaşlarınız ile vakit geçirmek, kendinize vakit ayırmak bunlardan birkaçıdır. O yüzden düzenli ders çalışma programı hazırlarken aşağıdaki maddelere dikkat etmeniz yararınıza olacaktır.
 • Doğum günleri gibi özel günler
 • Hobilerinizi gerçekleştirdiğiniz günler. Örneğin; yüzmeye gitmek, halı saha maçı yapmak, gitar kursu, sinemaya gitmek gibi.

 

 1. Haftalık boş zamanlarınızı çalışma saatlerine bölen bir tablo oluşturun. 

Bir kağıda ya da bilgisayarda excel programında ( excel de yapmanız size kolaylık sağlayabilir) sütunların haftanın günleri, sıraların da çalışma saatlerinizin olduğu bir tablo oluşturun. Peki, bu tabloyu nasıl hazırlayacaksınız?

 • Çalışma saatlerinizi mümkün olduğunca her gün aynı saate koymaya çalışın. Bu size çalışmanız gereken saati daha kolay hatırlatacak ve çalışma alışkanlığı kazandıracaktır.
 • Gün içinde okuldaki boş zamanlarınızı kontrol edin. Eğer mümkün ise o saatleri de programa dahil edin.
 • Çalışma saatleriniz 30 dakika ile 45 dakika arasında olsun. Bundan daha kısa olması odaklanmaya yetmeyecektir. Daha uzun olması da sıkılmanıza sebep olacaktır.
 • Yapamayacağınız ölçüde ders saati koymayın. Az ve sürekli olması düzenli ders çalışma programı için önemlidir.
 • Sınav günleri öncesi ders çalışma programınızı değiştirip saatleri arttırabilirsiniz.
 1. Yaptığınız tabloyu doldurun

Sıra geldi yaptığımız liste ışığında, yaptığımız tabloyu doldurmaya. Günlere ve saatlere bölüp yaptığınız tablonun karelerine o gün o saatte hangi derse çalışacağınızı yazın. Bunu yaparken şu durumlara dikkat edin.

 • Okulda dersi işlediğiniz gün ile çalışacağınız gün aynı olması size tekrar etme fırsatı verecektir.
 • Eğer çalışma zamanınız el veriyorsa ertesi gün dersi olan derse çalışmanız size ön hazırlık yapma fırsatı sunacaktır.
 • Sınav günlerinden bir önceki güne sınavın olduğu dersi koymalısınız.
 • Ders çalışma programınızı görebileceğiniz bir yere asmanız ya da akıllı telefonunuza kaydetmeniz yararınıza olacaktır.

Yukarıdaki bu aşamalar düzenli ders çalışma programı hazırlamanın püf noktalarıdır. Düzenli ders çalışma programı hazırlamak, düzenli çalışmanın önceliğini oluşturur. Fakat sadece programı hazırlayıp, sonra onu bir kenara atmak size bir şey kazandırmaz. O yüzden uyabileceğiniz bir program hazırlamak ve uymak için irade ortaya koymak düzenli ders çalışmak için önemli etkenlerdendir.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.