Doğum Belirtileri Nelerdir? 36-40. Hafta Belirtileri

0 1

Doğum Belirtileri

Hamilelik,  40 hafta süren bir süreçtir. Bazen 42 haftaya kadar sürebilir. Doğum belirtileri işte bu sürecin sonundan yani doğumdan önceki 1 ile 4 hafta arasında kendini göstermeye başlar.

Doğumdan 1-4 Hafta Önceki Doğum Belirtileri

Bebek Leğen Kemiğine Yerleşir

İlk defa doğum yapacak kadınlarda bebek, doğumdan yaklaşık 3 hafta önce leğen kemiğine yerleşmeye başlar. Daha önce doğum yapmış kadınlarda ise bu yerleşme doğum sırasında meydana gelir. Bebek doğum için çıkma pozisyonunu almaya başlar. Kafası aşağıya doğru gelir. Hamileliğin ilk üç ayında olduğu gibi tuvalete sık gitme durumları gözükebilir. İyi haber olarak ise bebeğin akciğerlere yaptığı baskı azaldığı için nefes alma kolaylaşır.

Rahim Ağzı Genişlemeye Başlar

Rahim doğum için hazırlanmaya başlar. Rahim ağzı genişler ve incelir. Bu durum kişiden kişiye değişir. Hatta aynı kişide doğumlar arasında bile farklılık gösterebilir. Eğer yavaş bir şekilde genişliyorsa bile endişe edilecek bir durum yoktur.

Bel Ağrısı ve Kramp

Kasıkta biraz sıkışma ve ağrı hissedebilir. Doğum yaklaştıkça belinizi biraz geride hissedebilirsiniz. Kaslarınız ve eklemleriniz doğuma hazırlanırken uzanıp kaymaktadır.

Eklemler Gevşer

Hamilelik süresince, relaxin hormonu tüm eklemleri yumuşatır ve gevşetir. Doğum öncesi, vücuttaki eklemler biraz daha gevşediği fark edilebilir.

İshal Meydana Gelir

Doğuma hazırlık sırasında vücut rahim kaslarını olduğu gibi diğer kasları da gevşetir. Bu durumda rektumdaki kaslar da gevşer. Bu da bağırsak hareketlerinin fazlalaşmasına sebep olur. Bu durum stres ile birleştiği zaman ishal meydana gelebilir. Fakat bu her hamilelikte olmayabilir. İshal meydana gelirse endişelenmeye gerek yoktur.

Eğer ishal meydana gelirse sıvı kaybı olacağı için doktor ile görüşülüp sıvı alımı fazlalaştırılabilir.

Kilo Alımı Durur

Bebeğin kilo alma eğilimi, hamileliğin bu evresinde durur. Bu yüzden annelerin de kilo alması yavaşlar. Hatta bir iki kilo verilebilir. Anne tarafından verilen bu kilo normaldir. Bebeğin doğum kilosunu etkilemez.

Yorgunluk

Hamileliğin sonlarına doğru kasların gevşemesi ve bebeğin mesaneye yaptığı baskı artması sonucu anne sık sık idrara çıkar. Bu durum ve göbeğin iyice büyümesi onun gece rahat uyumasını engeller. Bu sebeplerden dolayı yorgunluk görülmesi doğaldır. Fakat bazen bazı annelerde son günler yaklaşınca bir enerji patlaması da meydana gelebilir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.