DNA Testinin Kullanım Alanları ve DNA Testi Nedir?

0 0

DNA Testi

DNA testinin kullanım alanlarına geçmeden önce DNA nedir konusuna değinelim. Daha sonra da DNA testi nedir ve DNA testinin kullanım alanları nedir konusunu açıklayalım.

DNA Nedir?

DNA testinin merkezinde bulunan yap adı üstünde DNA’dır. DNA, vücudumuzdaki bütün hücrelerde bulunan ve göz renginden, kulak memesinin şekline kadar vücuda özel özellikleri içeren bir yapıdır. Hücrelerin merkezinde koruma altında bulunur.

DNA Testi Nedir?

Genellikle kişilerin DNA yapılarının yüzde 99’u aynıdır. Yüzde 1’lik bir ksım farklıdır. İşte Bilim adamları bu Yüzde 1’lik kısım ile ilgilenir. Bu bölümler biz biz yapan diğer insanlardan ayıran bölümlerdir. Bu yüzden bu bölümlere genetik iz de denir.

Tek yumurta ikizi olan kişilerde bu genetik izde büyük oranda aynıdır. Diğer yandan akrabalık ilişkileri bulunan kişilerin de bu genetik izleri benzerdir.

DNA testi bu genetik izdeki benzerlikler ve farklılıklar ile ilgilenir.

Vücuttaki tüm hücreler aynı DNA yapısını içerir. Bu yüzden DNA testi yapılacağı zaman cilt, tükrük bezi ya da saç teli farketmez vücudun herhangi bir yerinden DNA örneği alınabilir. Genellikle ağız içi dokusu tercih edilir. Bunun sebebi ise ağız içi dokusunun en hızlı yenilenen doku olmasıdır.

DNA Testinin Kullanım Alanları

DNA testi ülkemizde Tv programları ile gündeme gelse de bir çok kullanım alanı vardır. DNA testinin kullanım alanları şunlardır:

  • Ebeveyn Testi; bu test Tv programlarında da çokça gündeme getirildiği gibi iki kişi arasında çocukluk-ebeveynlik ilişkisi olup olmadığını gösterir.

 

  • Adli DNA Testi ise bir cinayet işlendiğinde ya da kimliği belirsiz kişilerce bir kişiye saldırı düzenlendiğinde, ölen kişi veya saldırıya uğrayan kişi bu saldırganlarla mücadele etmişse, mücadele sırasında saldırganların bazı DNA örneklerini de almış olması olasıdır. Bu DNA örnekleriyle şüpheli kişilerin DNA örnekleri karşılaştırılarak saldırgan bulunabilir.
  • Gen Tedavisi, DNA testi her zaman yukarıda görüldüğü gibi karışık işlerde kullanılmaz. Bazen de Gen tedavisi gibi durumlarda uygulanır. Bu durumda hasta ile tedavide yardımcı olacak kök hücre sahibinin DNA yapısı birbiriyle uyuşması beklenir.

 

  • Genetik şecere, bazen de kişiler ırkları merak eder. Bu merakı gidermek için de ırk DNA testi yapılmaktadır.

Kaynaklar:

How does DNA testing work?

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.