Ders Çalışma Müziği

0 1

Ders Çalışma Müziği Nasıl Olmalıdır?

Eğer ders çalışırken müzik dinlemeyi seviyorsanız, ders çalışma müziği doğru seçmek hayati öneme sahiptir. Ders çalışma müziğini yanlış seçmek dikkatinizin dağılmasına, bu da ders çalışma veriminizin düşmesine sebep olur. Ders çalışma müziğini doğru seçmek için aşağıdaki ipuçlarını kullanabilirsiniz.

  1. Müzik çok gürültülü olması sizi ve çevrenizdekileri rahatsız edebilir. O yüzden ders çalışırken dinlenilen müzik arkadan gelmelidir. Unutmayın ki amacınız ders çalışmak müzik dinlemek değil. Müzik, sizin odaklanmanızı sağlayan bir araçtır.

 

  1. Derse başlamadan önce bir müzik listesi hazırlayın. Eğer bunu yapmazsanız 5 dakikada ne tür müzik dinleyeceğinizi düşünmekten ders çalışamazsınız.

 

 

  1. Yaptığınız müzik listesinin toplam süresini 40-50 dakika olarak ayarlayın. Bunu yapmanız, müzik listenizdeki şarkılar bitince ara vermeniz gerektiğini hatırlatır. Unutmayın ki verimli ders çalışmanın özelliklerinden biri de verilen yeterli aralardır.

 

  1. Müziği radyodan dinlemeyin. Radyo programlarında arada sunucular konuştukları için dikkatiniz dağıtırlar. Bu yüzden ders çalışırken müziği radyo programlarından dinlememeniz yararınıza olacaktır.

 

 

  1. Müziği ders çalıştığınız vakte göre seçin. Eğer sabah ders çalışıyorsanız daha modern müzikler tercih edin. Düşük baslı müzikleri tercih edebilirsiniz. Sabahları enerjiniz fazla olduğu için arka plan sesi şeklinde olan müzikleri tercih edebilirsiniz. Eğer dersi akşam çalışıyorsanız ders çalışma müziğini daha eğlenceli seçmeniz yararınıza olur. Özellikle uykulu iseniz bu size uykunuzu açmada yardımcı olacaktır.

 

  1. Sevdiğiniz müzikler tercih edin. Klasik müzik ders çalışma müziği olarak adlandırılır. Fakat siz klasik müzik sevmiyorsanız sadece ders çalışılırken bu müzik dinlenmelidir önyargısı yüzünden klasik müzik dinlemeye çalışırsanız derse odaklanmakta zorluk çekersiniz. Unutmayın ki ders çalışırken dinlediğiniz müzikte en önemli şey sizi rahatlatması, motive etmesi ve dikkatinizi dağıtmamasıdır.

 

Ders Çalışma Müziği Tavsiyeleri

  1. Klasik müzikler barışçıl ve uyumlu olduğu için çok tercih edilen müzik türleridir. Ders çalışırken bu müzik türlerini seçmek en iyi seçenektir. Bu müzik türünde Brandenburg Concerto #3 – Bach tavsiye edilebilir.

 

  1. Çalışmalar göstermiştir ki dakikada 60 vuruşluk olan müzikler Endişelenmeyi önleyici etkisi vardır. Bu yüzden bu tür müzikleri dinlemek ders çalışırken konuyu anlamayacak olmanızdan dolayı endişelenmenizi bir nebze azaltabilir. Bu müzik türünde Concertos for Recorder – Telemann & Vivaldi tavsiye edilebilir.
  1. Doğal sesler de ders çalışma müziği olarak iyi bir alternatif olabilir. Doğada bulunan yağmur, şelale, ormanda kuş cıvıltıları buna örnek verilebilir. Sesler doğal olduğu için de dikkatinizi arttırmanıza yardımcı olabilir. Bu sesler için Calmsound.com sitesi tavsiye edilebilir.

 

  1. Modern elektronik tarzı müzikler başka iyi bir alternatif olabilir. Çalışmalar bu tür müziklerin korkuyu yenme de faydalı olduğunu göstermiştir. Bu müzik türü için Music for Airports – Eno tavsiye edilebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.