Corona İle Gerçek Olan Salgın Hastalık Oyununa Yeni Mod!

0 1
Paluge

Şimdi Hastalıktan Kurtarıyoruz

Covid-19 tarzı bir salgın hastalık nasıl yayılabilir diye düşünen Ndemic Creations 2012 yılında mobil cihazlar için salgın hastalık geliştirip onu bütün dünyaya yaydığınız Plague Inc. Oyununu çıkardı. Birçok bu tarz strateji oyunlarına düşkün olan mobil oyuncu tarafından oynanan oyun kendi sınıfında önemli bir yer kazandı.

Son dönemlerde dünya çapında etkisini gösteren Korona virüsü (COVİD-19)  hızla yayılarak binlerce insanı hasta etti ve binlerce insanın ölümüne yol açtı. Hızla yayılan hastalık kıta, iklim ve önlem fark etmeksizin hava yoluyla ülkelerin halklarını olumsuz etkileyerek sokağa çıkma yasaklarına varan önlemlere sebep oldu. İşte bu senaryonun oyun şeklinde olan versiyonu daha 2012 yılında piyasaya sürülen Paluge Inc. Oyunu oldu. Oyuncuların kendi stratejilerini geliştirerek dünyaya yaydığı virüs senaryosu Corona salgınıyla gerçekleştirildi. Tabii bunların hepsi komplo teorisyenlerinin ortaya attığı sürümler olmasaydı akla pek yatkın gelmiyor da değil hani.

Dünyayı etkisi altına alan Corona salgınından sonra oyun adeta bir günah keçisi gibi görüldü. Oyunun yaratıcısı, Ndemic Creations iyi niyetini göstermek adına CEPI ve Dünya Sağlık Örgütü’ne salgınla mücadelede kullanılmak üzere 250.000 USD bağışta bulundu. Dünya Sağlık Örgütünün Plague Inc. Oyununun yaratıcılarından küçük bir isteği daha oldu. Oyunun anti virüs versiyonunu çıkarıp hastalıkla mücadele adına da oyuncuların neler yapabileceğini görmek istiyordu. Oyunun yaratıcısı olan şirket bu isteği geri çevirmedi ve çalışmalara başladı.

WHO
Dünya sağlık Örgütü

Paluge Inc. Oyununun yeni versiyonunda, salgınla mücadele eden oyuncular da dahil olacak ve dünyada bu salgın hastalık büyümeden durdurmaya çalışacaklar. Durduramadıklarını ise doğru stratejilerle yöneterek zararı en aza indirme şeklinde reel evrendeki önlemleri almaya odaklanacaklar.

Oyun içinde hastalıkla mücadele için bağışta bulunmak isteyenler de direk olarak WHO ve CEPI sayfasına yönlendirilecekler.

Plague Inc. Nasıl Oynanır?

Bir virüs/bakteri yaratıp onu çeşitli – hava, deniz, kara, solunum, temas vb.- yollarla dünyaya yaymaya çalışan bir oyun olan Plague Inc.  En çok oynanan strateji oyunları arasındadır. Bir ara popülaritesini kaybeden oyun son zamanlarda revaçta olmasıyla birlikte oyunu yeni duyan strateji oyun meraklıları tarafından oynanmaya başladı ve akıllarda” Ben de oynayabilir miyim, acaba nasıl oynanıyor?” sorusunu yarattı.

paluge inc
Nasıl oynanır

Paluge Inc. oyununa virüsünüze ad bularak ya da oyunun size rastgele yazdığı isimleri kullanarak başlıyorsunuz. Oyunu oynamadan önce zorluk seviyesini seçmeyi unutmayın. Lakin “casual“ dışındaki zorluklar oyuncular tarafından pek tercih edilmemekte. İsim verdikten sonraki göreviniz virüsü en uygun ülkeye yerleştirerek oradan dünyaya yayılmasını sağlamak ve genetik kodları açarak salgın hastalık olarak daha da geliştirmek.

Sağlıklı hiçbir insan kalmadıktan sonra ölümcül belirtileri aktifleştirerek Paluge Inc. oyununu kazanabilirsiniz. Ancak oyun esnasında ülkeler ve kuruluşlar size karşı ilaçlar üretecek ve önlemler alacaktır. Eğer düzgün bir strateji seçmezseniz ülkeler aşı vb. önlemlerle sizi egale edecektir. Eğer çok iyi bir stratejiye sahipseniz ve oyunda ilerlerseniz biyolojik silah bölümünü geçerek oyunu kazanıyorsunuz. Son olarak oyun bir mobil olarak ilk ortaya çıkmış olsa da sonradan Playstation ve bilgisayara da versiyonları çıkmıştır. Hatta sevenleri için bir masa oyunu bile bulunmakta.

Başta yerleştirdiğiniz ülkede sarı balonlar göreceksiniz, bu hastalığınızın orada hızlıca yayıldığını gösteriyor. Sonrasında yerleştirdiğiniz ülkeden farklı ülkelerde kırmızı balonlar görmeye başlayacaksınız, bu da salgın hastalık farklı ülkelerde yeni yeni faaliyete geçtiğini gösteriyor. Kırmızı balonlar sadece bir kere çıkarken sarı balonların devamlı olarak çıktığını göreceksiniz. Bu balonlara tıklayarak DNA puanları kazanırsınız ve bulaşma yolları, bakteriyel yetiler ve mutasyonlar bölümlerinden hastalığınızı daha aktif etmek ve daha hızlı yaymak için kullanabilirsiniz. Genelde en çok kullanılan taktiklerden biri toplum içerisinde gizlice yayılıyor ve bir anda öldür oluyor.

salgın hastalık
Paluge İng nasıl oynanır?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.