CLA Nedir?

0 0

CLA Nedir?

CLA, açılımı konjuge linoleik asit olan bir yağdır. Linoleik asit çok bilinen bir omega-6 yağ asididir. Bitkisel yağlarda çok miktarda bulunur. Konjuge kelimesi ise linoleik asidin sahip olduğu çift bağların yeniden düzenlenmesi anlamına gelir. CLA’nın 28 farklı formu vardır. En önemlileri c9,t11 ve t10,c12’dir.

Aşağıdaki resimde üst taraftaki düzgün linoleik asitken, ikinci ve üçüncü sıradakiler CLA’dır.

 

CLA hem cis hem de trans çift bağlar içerir. t10,c12 gibi verilen isimler bu çift bağların yağ asidi zincirindeki yerleri belirtir. CLA’nın 28 farklı formu olması bu çift bağların yerlerinin farklı olmasından kaynaklanır.

CLA, çoklu doymamış yağ asididir. Hem cis hem de trans çift bağları içerir. CLA teknik ifadesiyle bir trans yağdır. Fakat içerisinde sağlıklı besinler bulunan doğal bir trans yağdır.

Birçok araştırma endüstriyel trans yağların zararlıyken, doğal trans yağların zararlı olmadığını göstermiştir.

CLA Hangi Besinlerde Bulunur?

CLA maddesi hayvansal gıdalarda çok bulunur. Özellikle geviş getiren hayvanlarda bulunur. Hayvanlarda bulunma oranı hayvanın yediği besinlere göre değişiklik gösterir. Ot ile beslenen hayvanlarda, tahıl ile beslenen hayvanlara göre daha fazla bulunur.

Birçok insan CLA’yı beslenmesinde kullanır. Fakat dikkat edilmesi gereken husus takviye besin olarak alınan CLA’nın doğal besin olmadığıdır.

Besin takviyesi olarak alınan CLA Ayçiçek yağı ve aspir yağından kimyasal yollarla elde edilmektedir. (Aspir yağı ile ilgili daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsiniz). Yani başta belirttiğimiz lineoik asit, sanayi yöntemi ile doğal olmayan dışarıdan müdahale ile konjuge linoleik asite (CLA) dönüştürülmektedir.}

Besin takviyesi olan CLA, doğada çok bulunan formundan farklıdır. Bu yüzden BU besin takviyeleri doğal yol ile besinlerden alınan CLA ile aynı faydaları sağlamaz.

CLA Nasıl Etki Eder?

CLA’nın biyolojik aktivitesi ilk olarak 1987 yılında fareler

Üzerinde kanser araştırması yapan bir ekip tarafından keşfedildi. Diğer araştırmacılar ise sonra vücut yağ seviyesini düşürdüğünü keşfetti. Obezite dünyada artığı için CLA insanların dikkatini kilo verme aracı olarak çekti. CLA’nın çalışma yöntemi vücuda az kalori alarak zayıflama değil, vücuttan çok kalori yakarak zayıflama şeklindedir.

 

CLA Kilo Vermenizi Gerçekten Sağlar mı?

Bazı çalışmalar CLA’nın hiçbir etkisi olmadığını gösterse de bazı çalışmalar yağ yakımı yaptığını ve kasları sıklaştırdığını göstermiştir.

18 kontrollü çalışma göstermişti ki CLA yağ yıkımına yardımcı olur. İlk 6 ay daha etkili iken sonraki iki yıl yağ yakımı üzerindeki etkisi azalmaktadır.

CLA kullanımının kilo kaybını sağladığı birçok çalışma mevcut olsa da, bunlar araştırmalara katılan insanların plasebo etkisinden dolayı olabilir ve gerçek dünyada işe yaramayabilir. Ayrıca CLA’nın birçok yan etkisi de mevcuttur.

CLA Yararları

CLA doğal olarak yağlı etlerde ve geviş getiren hayvanların sütünde mevcuttur.

Bazı çalışmalar göstermiştir ki CLA doğal yiyeceklerden alan insanların kanser ve tip-2 diyabet gibi hastalıklara yakalanma riski azalmıştır. CLA otla beslenen hayvanların süt ve etlerinde daha çok mevcuttur ve çalışmalar göstermiştir ki büyükbaş hayvanları otla beslenen ülkelerde diğer ülkelere göre kalp hastalıkları riski daha azdır. Bunda CLA yağının etkisi olduğu gibi K2 gibi diğer bileşiklerinde faydası mevcuttur.

CLA Yan Etkileri

Doğal CLA’nın birçok yararı olmasına rağmen, Besin takviyesi olarak alınan CLA’nın bir kısım yan etkileri mevcuttur. Bunlar;

  • Karaciğer yağlanması
  • Diyabet
  • Enfeksiyon
  • İnsülin direnci
  • Düşük HDL kolesterolü gibi

Tabi ki bu yan etkiler metabolizmaya göre her zaman görülebileceği gibi, genelde yüksek dozda alındığında karşılaşılacak problemler.

CLA’nın daha az zararlı yan etkileri de mevcuttur.

  • İshal
  • Mide ağrısı
  • Mide bulantısı
  • Mide Gazı gibi

Bu besin takviyelerini kullanan bazı kullanıcı yorumları için buraya tıklayabilirsiniz.

CLA Güvenli Kullanım Dozajı

Bu metabolizmadan metabolizmaya değişebileceği gibi günde 3,4-6,4 gram arası kullanılması gerektiği çalışmalar tarafından gösterilmiştir. Dozaj arttıkça yan etkilerinin görülme olasılığının da artacağını göz önünde bulundurmalısınız.

Kaynaklar

1- https://authoritynutrition.com/conjugated-linoleic-acid/

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.