Çay Kaç Dakikada Demlenir? Çay Nasıl Güzel Demlenir?

0 1

Çay

Ülkemizde sabah kahvaltılarında, akşam yemeklerinden sonra veya ikindi kahvaltılarında yiyecekleri yanında tüketilen içecek çaydır. Karadeniz bölgesinde üretimi çok olan çayın nasıl demlenmesi gerektiği hakkında ihtilaf vardır. Çay ortalama olarak 15 dakikada demlenir. Daha fazla bilgi için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Herkesin çay nasıl güzel demlenir konusu hakkında muhakkak bir fikri vardır. Çayın nasıl güzel demlenir tartışmasının konularından biri de çay kaç dakikada demlenir sorusudur.

Çay Kaç Dakikada Demlenir?

Çay kaç dakikada demlenir sorusu çoğu kişinin üzerinde tartıştığı konulardan biridir.  Öncelikle, diğer tartışma konuları gibi bu konu da damak zevkine göre değişir. Fakat ideal çayın demlenme süresi 10-15 dakika arasıdır.

Yani çay kaç dakikada demlenir sorusuna şöyle cevap verilebilir:

 • Çayı biraz daha hafif sevenler için 10 dakika,
 • Çayı tam kıvamında sevenler için 15 dakika,
 • Çayı biraz acı sevenler için 15-30 dakika arası.

Burada dikkat edilmesi gereken husus. Çay demlendikten yani çay ile sıcak suyun karıştırıldığı andan sonra demlenmesi için gereken 10-15 dakikadan itibaren 30-40 dakika sonra zararlı bir madde salgılamaktadır. Bu da hem çayın tadını bozmakta hem de vücuda zarar vermektedir.

Şimdi gelelim çay nasıl güzel demlenir sorusu hakkında bazı olmazsa olmaz bilgilere.

Çay Nasıl Güzel Demlenir?

Çay demleme kimilerine göre bir sanattır. Çay nasıl güzel demlenir tartışmalarında en çok tartışılan konu çay yaprakları mı önce konulmalıdır yoksa su mudur? Aslında İkisi arasında fazla bir fark yoktur. Önemli olan husus çayı yakmamaktır.

 • İlk yöntem demliğe önce suyun koyulması yöntemidir. Bu yöntem diğer yönteme göre daha az riskli olduğu için çoğu kişiye göre bu yöntemle demlenen çay daha lezzetlidir. Önce su kaynatılır. Sonra su demliğe dökülür.  kaynamış suyun fokurdaması bitmesi beklenir. Zaten ilk önce suyu koyduğunuz için bu arada az biraz fokurdaması girmiş olacak. Biraz daha beklemek faydalıdır. Sonra çay yaprakları yavaş yavaş kaynamış ve dinlenmiş suyun üzerine dökülür. Sonra sallanmadan beklemeye bırakılır. Çay yaprakları aromasını  yavaş yavaş kendini suya bırakacaktır

[adinserter name=”Block 3″]

 • İkinci yöntem klasik önce çay yapraklarını sonra da kaynamış suyu yaprakların üzerine dökme yöntemidir. Bu yöntem de eğer dikkatli ve yavaş olmazsanız çayı yakabilirsiniz. Bu yüzden çayın tadı bozulabilir. Dikkat edilecek ilk husus su kaynarken demliğe çay yapraklarını koymamaktır. İkinci husus, kaynayan suyun direkt demlikteki çay yapraklarının üzerine dökülmemesidir. Önce biraz dinlendirilmelidir. Sonra çay yaprakları iyice ısınan demliğe direkt koyulmamalıdır. Demliğin biraz ısısı alınması için sudan geçirilmelidir. Sonra çay yaprakları demliğe koyulmalıdır. Kaynamış biraz dinlenmiş su demliğin seçilen bir köşesinden yavaş yavaş  dökülmelidir. Yani su, çay yapraklarının üzerine rastgele ve hızlıca dökülmemelidir.

Bu iki yönteminde püf noktası,

 1. Çayı yakmamak.
 2. Suyun çay yapraklarına alttan nüfuz etmesi.
 3. Çay yapraklarının tozunun çayı bulandıramamasıdır.

 

Nasıl ki güzel bir resim için boya, fırça ve tuvalin özellikleri önemli ise çay için de çay yaprakları, su, ateş ve demliğin önemi büyüktür. Dolayısıyla güzel çay demleme için önemli unsurlar şunlardır:

 • Su
 • Demlik
 • Çay yaprakları
 • Ateş

Su

Çayın, çay yaprakları ile ana maddesini oluşturur. Dolayısıyla, lezzetli çay nasıl demlenir sorusunun ilk cevabı belki de suyun lezzetli mi sorusudur. Çay demlemenin püf noktalarından biri suyun kaliteli olmasıdır. Suyun kalitesinden kasıt, suyun doğal kaynak suyu olmasıdır. Eğer doğal kaynak suyu ile çay demliyorsanız çayın güzel demlenmesi için yolun yarısını geçmişsiniz demektir.

Eğer doğal kaynak suyu bulamıyorsanız ki, köyde yaşamıyorsanız bulmanız zor. O zaman temiz, kireçli olmayan bir su kullanmanız gereklidir. Ya da şu yöntemle suyunuzu kireçten ve klordan ayırabilirsiniz:

 • Akşam bir miktar suyu 10-15 dakika bir tencerede kaynatın.

 

 • Üzerini hava alacak şekilde bir tülbentle örtüp 1 gün dinlendirin.

 

 • Çay demlemek istediğiniz zaman  kepçe yardımıyla suyu fazla sarsmadan  çaydanlığa alın. Fazla sarsmamanın sebebi kirecin dibe çökmüş olmasıdır.

 

 • Suyu kireçten arındırmanın yolu kaynatıp dinlendirmektir.

 

Demlik

Çay porselen demlikte en güzel demlenir. Fakat çayı güzel demlemek için nporselen demlik şart değildir. Cam ve çelik demliklerde demlenen çaylar da güzel demlenebilir.

Çay yaprakları

Çay seçimi de en az diğer unsurlar kadar önemlidir. Burada önemli olan tozdan arındırılmış çay yapraklarıdır. Çünkü, toz çayınızı bulandırır. Kimi insanlar farklı markaları birbirine karıştırarak damak zevkine uygun bir çay üretir. Nasıl yapıyorsanız yapın önemli unsurlar şunlardır:

 • Çayı kesinlikle ağzı kapalı bir tercihen cam kavanozda saklayın. Çünkü çayı çay yapan biraz da kokusudur. Bu yüzden beklerken kokusunu kaybetmemeli.

 

 • Çayı demlemeden önce tozdan arındırmalısınız. Bunu saklama kabınıza koymadan önce yapmanız ve öyle saklamanız tavsiye edilir.

 

 • Çayı tozdan arındırmak için yaptığınız karışımı ya da aldığınız çayı ince elekten elemektir. Fakat fazla elerseniz çay yaprakları da düşebilir. O yüzden kararında eleme yapmak gerekir.

 

Ateş

Çayı demlemek için kullanılan ateşte çayın güzel demlenmesini etkileyen faktörlerdendir. Her şeyin doğalı lezzetlidir. Bu yüzden ateşin de doğalı odun ateşidir. Odun ateşinde demlemiş olduğunuz çay tek kelimeyle mükemmele yakındır.

Odun ateşinden sonra elektriğe göre daha doğal olan gaz ateşini tercih ediniz. Son çare olarak da elektrik ile demlemeniz tavsiye olunur.

 

 

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.