Bronş nedir? Bronşun Görevi ve Yapısı

1 1

Bronş Nedir?

Bronş nedir sorusuna şöyle cevap verilebilir, insanların solunum sisteminde soluk borusundan sonra gelen organdır. Soluk borusunun akciğerlere giden iki ana kolundan her birine ve bunların dallarına bronş denir.

Bronşun Yapısı

Soluk borusunun göğüs kemiği arkasında ikiye çatallaşmasından kaynaklanan  her bir bronş, kısa süre ilerledikten sonra hilus adı verilen akciğer göbeği ya da kapısında akciğerin iç yüzüne ulaşır. Akciğer loblarına dağılan küçük bronşlara bölünmeye başlar.

İki ana bronş bakışımlı değildir. Sağdaki daha geniş ve daha dik olduğu için yabancı cisimler bu tarafa daha çok kaçar. Ana bronşlar, akciğer atar ve toplardamarlarıyla birlikte iki akciğerin saplarını oluşturur. Sağdaki bronş akciğer dokusuna girdikten sonra 3 loba ayrılırken, sol ana bronş iki loba ayrılır.

Sol bronş yukarıda, ana atardamar yani aort yayı tarafından çevrilir. Ayrıca arka yüzüyle yemek borusuna komşudur. Sağ bronş yukarıda, üst ana toplardamara dökülen büyük azigos toplar damar yayı tarafından çevrilir.

Akciğer içi bölümlerinde bronşlar, gerçek bir bronş ağacı biçiminde 8-10 kez dallanırlar. Bu dalların yeniden dallanmasıyla oluşan ve çapı 1 santimetrenin altına düşen ikincil hava borularına bronşiyol denir. Bu dalların ucu ise yayılarak akciğer hava keseciklerini bir diğer adıyla alveolleri oluştururlar.

Havayı hızla hava keseciklerine iletebilmek için bronşların iç kanalı olabildiğince geniş ve açık, duvarları da esnektir. Soluk alma sırasında bronşlar ve soluk borusu gerilip uzarken akciğerler de aşağıya, dışarıya ve öne doğru genişler. Soluk verme sırasında bütün bu yapılar yeniden kasılarak büzülür. Bronşlar eski gevşek ve silindirimsi biçimine döner.

Hücre yapısı bakımından akciğer dışı bölümlerinde soluk borusuna benzeyen bronşlar, akciğer içi bölümlerinde silindir biçiminde hücreli olma eğilimi gösterirler.

Bronşlar 3 tabakadan oluşur.

  • İçinde küçük kıkırdak parçalarının bulunduğu bağ dokusu yapılı dış tabaka
  • Küçük bronşlarda Reisseissen kasları adlı düz kas lifleri içeren ortadaki tabaka
  • Solunan havayla gelen toz ve mikropları durduran titrek tüylerle donatılmış bir iç tabaka ya da diğer adıyla mukoza tabakası. Mukoza tabakası normalde koruyucu bir müküs salgılayan ama hastalık durumlarında bu işlevi bozulan bezler içerir.

İnsanda solunum sistemini bronşlardan sonra gelen organı Akciğerdir.

1 yorum
  1. Anonim diyor

    Teşekkür ederim.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.