Arıların Sonbahar Bakımı Nasıl Olur?

0 0

Arıların Sonbahar Bakımı

Eylül ayının başı ile ekim ayının ortasına kadar olan 6 haftalık bölümde arıların sonbahar bakımı yapılır. Sıcak bölgelerde bu süre biraz daha sonraya kayabilir. Peki, arıların sonbahar bakımı niye yapılır? Arıların sonbahar bakımı yapmanın amacı nedir?

Arıların Sonbahar Bakımı Amacı

Sonbahar bakımının ana amacı; arı kolonilerinin kışın sağlıklı kalmasını sağlamaktır. Böylece ilkbaharda hızlıca güçlenebilirler. Arıların kışın sağlıklı kalabilmesi için şunlara ihtiyacı vardır:

 • Her kolonin sağlıklı, iyi beslenmiş, üretken bir ana arısı olmalıdır.
 • Her kolonide yeterli bal ve polen bulunmalıdır.
 • Kolonilerde hastalık olmamalıdır.
 • Kovanların havalandırması iyi olmalıdır.
 • Rüzgara karşı önlem alınmalıdır.

Arıcıların iki sefer sonbahar bakımı yapmaları tavsiye edilir:

 • İlki eylül ayı başında, koloniler hakkında bilgi toplamak ve düzenleyici önlemler almak için yapılır.
 • İkincisi, ekim ayının ortasında alınan önlemelerin işe yarayıp yaramadığı kontrol edilir. Gerekirse son dakika düzeltmeleri yapılır.

Arıların Sonbahar Bakımı İçin Yapılması Gerekenler

1. Ana Arı Kontrolü

Kovanların içinde ana arı olup olmadığı incelenir. Çünkü kışa girerken her koloninin sağlıklı bir ana arısı olması önemlidir. Ana arının olup olmadığını anlamanın en kolay yolu yumurta aramaktır. Hücre başına bir yumurta ana arının var olduğu anlamına gelir.

Burada dikkat edilmesi gereken yumurta bulmaktır. Çünkü yumurta, kraliçenin en kötü iki gün önce var olduğunu gösterir. Larva bulmak ise ana arının var olduğunu garanti etmez. Larva bulmak ana arının 3 ya da 8 gün önce var olduğunu gösterir.

Tabi ki sabırlı bir şekilde arayarak, ana arının kendisini görmek daha kesin sonuç verir.

Eğer anasız koloniler mevcutsa bunların ana arıya sahip olmaları sağlanmalıdır. Ana arısız bir koloninin genç işçi kadrosu genellikle zayıftır. Bu yüzden ana arılı bir koloni ile birleştirilmelidir. 

Koloninin çok büyük olması kışın yiyecek sıkıntısı çekmelerine neden olabilir. Diğer yandan, koloninin küçük olması kışın soğuğundan kendilerini koruyabilecek yeterli gücü sağlayamayabilir. Bu yüzden koloni büyüklüğündeki doğru sayı bölgeden bölgeye değişebilir. Fakat yaklaşık 30.000 arı yeterli sayı kabul edilir.

2. Arıların Yeterince Bala Sahip Olup Olmadığının Kontrolü

Arıların yeterince balının olup olmadığını kontrol etmek, arıların kışın aç kalı ölmesini engellemek için önemlidir. Kışlayan kolonilere yeterli ve özel olarak düzenlenmiş ballı çerçeveler verilmemesi, kış ölümlerinin ana sebebidir.

Arıların kışlaması için yeterli balın olup olmadığını kontrol etmenin yanında balın doğru yerde olması da önemlidir. Arılar kışın birbirlerine sokularak salkım oluştururlar. Balın bu salkıma uzak olması salkımı bozup, balları buraya doğru taşımalarını gerektirir. Bu da soğuktan ölmelerine neden olur. Bu yüzden bal, merkezi gömeçlerin üst kısımlarında veya yan çerçevelerde bulunmalıdır.

Yeterli Bala Sahip Değillerse

Kış yiyecekleri yetersiz olan kolonilerin sonbaharda kışa girerken yemlenmeleri şarttır. Sonbaharda yapılan tamamlayıcı yemleme şu üç ihtiyaç için yapılır:

 • Hastalıklarla etkili ve yeterli mücadele
 • Kışlayan koloniler için kış yiyeceği temini
 • Sonbahar yavru gelişimi teşvik edilmesi

Arıları sonbaharda yemlemenin özellikleri ve etkileri şunlardır: 

 • Kolonin ihtiyacı kadar yapılmalıdır. Fazlası arılar üzerinde rahatsızlık verirken, az olması da açlıktan ölmelerine neden olur.
 • Yemleme, ilk kış donları başlamadan 3 hafta önce bitirilmiş olması gerekir.
 • Sonbahar yemlemesi, havaların yeter derecede sıcak ve arıların uçuş yapabildikleri zamanda uygulanır.

3. Kolonilerde Hastalık Olup Olmadığının Kontrolü

Arılık içinde hastalıklı bir koloni olması bile diğer bütün koloniler için büyük tehlikedir. Bazı hastalıklar şunlardır:

 • Nosema

Kışlayan koloniler için en tehlikeli hastalıktır. Sonbahar sonuna doğru Fumidil-B karıştırılmış şurupla yapılan yemleme, kış boyunca nosemanın gelişmesini engeller.

 • Varroa

Bal hasadından sonra varroa ile mücadele aksatılmadan yapılmalıdır.

 • Yavru Hastalık Durumu

Yavru hastalık durumu çok iyi kontrol edilmelidir. Terramisin ve sodyum sülfadiazol gibi koruyucu ilaçlar bal hasadından sonra uygulanmalıdır.

4. Kovanların Havalandırma Kontrolü

Kış aylarında arıların ısınmak için yaptıkları kümenin ortalama sıcaklığı 32 derecedir. Eğer iyi havalanma sağlanmazsa, bu arı kümesinden gelen sıcak hava soğuk iç kapağa çarpar. Bu durum yoğunlaşmaya neden olarak arıların üzerine su damlamasına neden olur.

Üstte açılacak bir delik nemli havanın dışarıya çıkmasına olanak sağlar.

5. Yer Seçimi ve Rüzgara Karşı Koruma Kontrolü

Arılar sıfırın altındaki soğukluğa eğer yeterli besinleri mevcutsa dayanabilir. Fakat uzun süre sıfırın altında kalan kuvvetli rüzgarlara dayanamayabilirler. Bu yüzden arı kovanları rüzgar almayacak yerlere koyulmalıdır. 

Yer seçimi yaparken şu durumlara dikkat edilmelidir:

 • Kovanlar güneş gören bir yamacın güneye bakan kısmına yerleştirilebilir.
 • Kar ve yağmur selinden korunmak için yerden yüksek sehpalar üzerine konulabilir.
 • Rüzgardan korunmak için bir rüzgar kıran arkasına koyulmalıdır. En doğal rüzgar kıran sık dikilmiş ağaçlık ve çalı topluluğudur. Eğer doğal ağaçlık yoksa mısır sağı ya da tahtadan yapılmış arlarında 5 cm boşluk olan çitlerle rüzgar kıran yapılabilir.

 

Kaynaklar:

 1. HOW TO KEEP A BEEHIVE IN THE FALL
 2. Fall management of honey bees

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.