Arılar Neden Altıgen Petek Yapar

0 0

Arılar bizi şaşırtan mükemmel yeteneklere sahiptir.

 • Dünya genelinde çoğu meyve ve sebzenin tozlaşmasını sağlar.
 • Mükemmel koku alma hassasiyetleri,
 • Kanatlarının çarpma hızı
 • Ayırt edici vızıldalamaları
 • Mükemmel organize olmuş toplumları
 • Mükemmel işbirliği

Bunların yanında en önemli bir özellikleri vardır ki o da matematik ile olan ilişkisidir. Bilindiği gibi arılar peteklerini altıgen şeklinde yaparlar

Arılar Neden Altıgen Petek Yapar

 1. Matematik Açısından

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki arılar peteklerini yaparken çok fazla çaba sarf ederler. Çünkü bal insanların olduğu gibi arıların da doğal yiyeceğidir. Kışın hayatta kalmak için ürettikleri balı yerler. Bunun için yaptıkları altıgen peteklerin yeterince bal stoklayabileceğinden emin olmalıdırlar. Geometri alanında yapılan çalışmalar bal peteğinin neden altıgen şeklinde yapılmasının sebebini ortaya koymuştur. Aralarında boşluk bırakmadan ve birbirleriyle kesişim alanı olmadan düzlemsel şekilleri kaplamaya döşeme, bunun yüksek boyutlar ile yapılanına da tesselasyon denir. Matematiğin bu alanındaki çalışmalar göstermiştir ki,  düzgün bir şekilde bu döşemeyi (düzgün tesselasyon)  yapmak sadece aşağıdaki şekillerle mümkündür.

 • Eşkenar üçgen
 • Kare
 • Altıgenler

O zaman neden kare ya da eşkenar üçgen değil sorusu akla gelmektedir. Arılar balmumu ile peteklerin duvarlarını örmektedir. Bu yüzden iktisat bilimi gereği ellerinde sınırlı kaynaklarla maksimum balı stoklayabilecekleri bir petek inşa etmek istemektedirler. Bilindiği üzere aynı alanı kaplayan minimum çevreye sahip geometrik şekil dairedir. Fakat daire ve bir alanı kaplamak istediklerinde yukarıda açıklandığı gibi düzgün bir döşeme yapamamaktadırlar.  Alanda daireler arasında boşluklar kalır. Dolayısıyla alanı tamamen kaplayamazlar. Ellerindeki bulunan alanı da optimum şekilde kullanmak istedikleri için kare, eşkenar üçgen veya altıgenden birini kullanmak isterler. Bunların içinde de en az çevre ile maksimum alanı altıgen ile elde edebilirler.

 1. Mühendislik Açısından

Aynı zamanda altıgen şeklinde olan yapılar aynı malzeme kullanarak yapılan diğer yapılara göre daha güçlüdür. Bu yüzden uçakların kanatları ve fırlatılan uyduların duvarları bu şekilde dizayn edilmektedirler. Bal peteklerinin duvarlarındaki bal mumunun kalınlığı 0.05 mm inceliğinde olmasına rağmen, bütün hücreler kendi ağırlığını 25 katı kadar ağırlıkta balı muhafaza edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.