Arı Kolonisi Nedir? Arı kolonisi Genel Yapısı ve Davranışı

0 0

Arı Kolonisi

Arı kolonisi; bir ana arı ile sayıları mevsimlere göre değişen birkaç yüz erkek ve binlerce işçi arının oluşturduğu aynı kovanı paylaşan arı topluluğu, arı ailesi şeklinde tanımlanabilir. Arıcılığa nasıl başlanır isimli yazımızda arıcılık faaliyetine başlamanın ilk adımını teorik bilgi edinmek olduğunu ifade ettik.

Teorik bilgilerin ilki de arı kolonisi hakkında bilgi edinmektir. Toplum hayatı yaşayan bal arılarının istenilen şekilde yönetebilmek ve beklenilen parayı kazanabilmek içi değişik arıcılık tekniklerini doğru ve zamanında  uygulamaya bağlıdır. Bunun için arıcılık yapanların, bal arısı kolonisinin;

 • Genel davranışlarını
 • Sosyal yapısını
 • Örgütlenmesini
 • Koloni bireylerini ve davranışlarını
 • Koloni bireyleri arasındaki ilişkiyi

İyi bilmeleri gerekir. Bu konuda yetersiz bilgi sahibi kişilerin arıcılık faaliyetinden yeterli parayı kazanmaları mümkün değildir.

Arı Kolonisi Genel Yapısı

Kolonide farklı cinsiyete sahip üç birey bulunur. Bunlar:

 • Ana arı
 • İşçi arı
 • Erkek arı

Ayrıca kolonide ilkbahar ve yaz aylarında gelişmekte olan yavrular bulunur.

1- Ana Arı

Kolonide cinsiyet organları gelişmiş tek gerçek dişi bireydir. Tüm bireylerin anasıdır. Koloninin sürekliliğini ve birliğini sağlar. Yetenekli ve evrimli ana olmayan kolonilerden ekonomik sonuç almak mümkün değildir.

Normal bir kolonide tek bir ana arı bulunur. Hem döllü hem dölsüz yumurtalar yapar. Döllenmiş yumurtalardan ana ve işçi arılar, döllenmemiş yumurtalardan ise erkek arılar gelişir.

Ana arının görevlerinde biri yumurtlamaktır. Fakat bıraktığı yumurtalarla ve çıkan yavrularla ilgilenmez. Her türlü bakım ve besleme işini işçi arılar yapar. Yumurtlayan yetenekli bir ana arısı olmayan koloni sönmeye mahkumdur.

Binlerce işçi arının birlikte uyum içinde çalışması ana arının bıraktığı feromonlar sayesinde düzenlenir. İşçi arıların faaliyetlerini teşvik eder.

“Ana arı” isimli yazımızı okuyarak ana arı hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya tıklayınız.

2- İşçi Arı

Koloninin esas kadrosunu oluştururlar. Mevsim koşullarına göre sayıları 30.000-60.000 arasında değişir. Ana arılar gibi döllü yumurtalardan gelişir. Dişi fakat kısırdırlar. Koloninin kovan içi ve kovan dışı tüm hizmetlerini yapan arılardır.

3-Erkek Arı

Erkek bireylerdir. Erkeklik vasıfları tam olarak gelişmiştir. Ana arının döllenmiş yumurtalarından gelişirler. Esas görevleri ana arıyı döllemektir. Sadece yaz mevsiminde bulunurlar. Kıtlık ve kış dönemlerinde kolonide erkek arı bulunmaz. Yaklaşık 1000-2000 kadar mevcut bulunurlar. Yaz döneminde erkek arılar için ana arı kendinden döllenmiş yumurta bırakır.

Arı Kolonisi Genel Özellikleri

Genel özellikleri şunlardır:

 • Bal arıları iç güdüleri ile hareket eder. Aynı çevre koşullarında benzer tepkiler verirler.

 

 • Koloniler oğul vererek çoğalır. Eğer kolonide çıkan oğul başka bir kovana alınmazsa binlerce yıldır olduğu gibi kovandan ayrılır ve kendileri doğada doğal bir kovan bulup yaşamlarını burada sürdürürler.

 

 • Bal arısı kolonisi birbiriyle çok sıkı ilişkilidir. Çok sayıda iş kolundan oluşan olağanüstü bir düzene sahiptirler. Tek başlarına çok bir işe yaramazlar.
 • Bal arısı kolonilerinde çevre sıcaklığını ayarlama yeteneği yüksek düzeyde gelişmiştir. Bu durum koloni bireylerini aşırı sıcağa ve soğuğa karşı korur.

 

 • Arılar kışın kış uykusuna yatmazlar. Toplu halde salkım oluşturarak hayatlarını bir arada sürdürürler. Arılar tüm faaliyetlerini çevre sıcaklığına göre düzenler.

 

Arıcılığa Nasıl başlanır yazı dizisinde bu yazıdan sonraki üçüncü yazımız olan arı ırkları isimli yazıyı okumak için buraya tıklayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.