Ametist Taşının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

0 1

Ametist Taşı

Ametist taşı günümüzde takı olarak çok kullanılan taşlardan biridir. Maalesef piyasada ametist taşı altında  farklı ürünler satılmaktadır. Bu yüzden kullandığımız ametist taşının gerçek olup olmadığı nasıl anlaşılır sorusu her zaman kafa kurcalamaktadır.

Ametist Taşının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Ametist taşının gerçek olup olmadığını anlamak her zaman kolay olmaz. Bu yüzden yüzde yüz emin olmak için güvenilir profesyonellerden yardım alınması önerilir. Bu yazıda ametist taşının sahtesinden nasıl ayırabileceğiniz hakkında birkaç kriter mevcuttur.

1-Rengini Kontrol Edin

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ametist taşı mor renktedir. Bazı düşük kalitede olanlar biraz kırmızımsı da olabilir fakat ametist taşının ana rengi mordur. Ametist taşının parlaklığı değişkenlik gösterebilir. Bazıları ışığı emerek siyahımsı görülebilirken bazıları açık mor renkte görülebilir.

Gerçek ametist taşının rengi tutarlı olmamalıdır. Farklı ışık seviyeleri  altında parlaklığı azalıp artmalıdır.

2- Berraklığını Kontrol Edin

Berraklık ametist taşının gerçek olup olmadığını anlayabileceğiniz bir başka kriterdir. Ametist gözle görülür temiz bir taştır. Bu terim İngilizcede eye-clean olarak geçmektedir. Bu terimin anlamı, ametist taşı üzerinde kalan kalıntılar gözle görülemeyecek seviyededir. Dönüşüm sırasında taş bu kalıntıları kaplar ve gözle görülemez.

Bu yüzden gerçek bir ametist taşı, berraktır. Gözle görülen kabarcıklar olmamalıdır.

3-Kesimini Kontrol Edin

Ametist taşının kesimi kolaydır. Bu yüzden çok çeşitli boylarda ve şekillerde ametist taşından yapılmış takılar mevcuttur. Ametist kolay kesilebildiği için ametist taşı, pürüzsüz ve cilalı olmalıdır.

Kontrol ettiğiniz taş, yuvarlak kesilmişse rengin düzensiz dağılımını arayın. Taş, ışık altında mor rengin farklı varyosyanları var gibi gözüküyorsa bu taşın gerçek olma olasılığı daha yüksektir.

4-Kusurları Arayın

Gerçek doğal bir ürün biraz kusurlu olur. Nasıl ki evde yaptığımız yoğurt belli bir süre sonra bozulabilir fakat, fabrika çıkışlı yoğurtlar uzun süre bozulmadan kalabiliyor. Aynen bunun gibi doğal taşlar da biraz kusur bulunmalıdır. Örneğin yukarıda da bahsettiğimiz gibi mor rengin bazı tonları bulunmalı.

5- Özgül Ağırlığını Tespit Edin

Bu kriter aslında kuyumcuların da uyguladığı bir kriterdir. Evde de uygulanabilir. Ametist taşının özgül ağırlığı 2,65 civarında olmalıdır. Peki bu özgül ağırlık nasıl ölçülür:

  • Öncellikle ametist taşınızın ağırlığını ölçün. Bir kap alın ve onun da ağırlığını ölçün.
  • Daha sonra bir kaba belli bir seviyeye kadar su doldurun. Bu seviyeyi not edin. Daha sonra ametist taşınızı suya atın. Su yükselecektir. Yükselmiş seviyeyi de not edin. Bu seviyeyi ilk seviyeden çıkarın.
  • Ametist taşınızı alın ve kabı boşaltın. Daha sonra Kaba taş atmadan önceki hali ile taş attıktan sonraki hali arasındaki değişim kadar su doldurun. Bu su dolu kabı tartın. Bu ağırlıktan kabın ağırlığını çıkarın. Bu yer değiştiren suyun ağırlığıdır. ametistin ağırlığını yer değiştiren suyun ağırlığına bölün. Bu sonuç yaklaşık 2,65 çıkmalıdır.

6- Sertliğini Test Edin

Bir taşın sertliğini ölçmek biraz risklidir. Değerli taşların sertliği 1’den 10’a kadar olan sayılarla ifade edilir. Bu ölçümde ametist taşının sertliğinin ölçüsü 7’dir. Bu ametist taşının sert bir taş olduğunu gösterir. Eğer elinizdeki ametist taşı gerçek ise, sertliği 7’den düşük olan herhangi bir madde tarafında çizilemez.

Günlük nesneler genellikle sertliği düşük nesnelerdir. Örneğin insan tırnağının sertliği 2, normal bir bıçağın 5 ve çelik bıçağın ise 6,5’tir.

Elinizde bulunan taşı maddesini bildiğiniz bir bıçakla ya da tırnağınızla çizmeye çalışın. Eğer bunu becerdiyseniz muhtemelen taşınız gerçek bir ametist değildir.

7- Profesyonel Yardım Alın

Eğer taşınızın gerçek olup olmadığını kesin bir sonuçla bilmek istiyorsanız. Bir güvenilir kuyumcuya ya da test edebilecek bir laboratuvara götürün. Maliyeti taşınızın büyüklüğüne göre değişecektir. Gerçek ametist taşları jeolitlerden oluşur.

Kaynaklar

How to Tell if an Amethyst Is Real

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.