Altın Oran

0 0

Sayılar hayatımızın her yerinde olan olgular. Kimimiz sevmez kimimiz çok sever. Bazı sayılar vardır ki hayatımızın her yerindedirler fakat biz onları fark etmeyiz. Onlar hayatımızı belki düzene sokar belki hayattan zevk almamızı sağlar, bazı şeylerin hoşumuza gitmesini sağlar. Evet insanoğlu nankör fakat bu başka bir yazının konusu.

Bu yazının konusu ise altın oran diye bildiğimiz sayı: 1,61803398874989484820……

Kendisi bizim estetik duygularımızı kabartan bir sayıdır. Peki bu sayı nereden çıkmıştır. Öncelikle tam olarak nereden çıktığı hakkında kimsenin kesin bir görüşü yoktur. Fakat günümüzde bile nasıl inşa edildiği anlaşılamayan Mısır piramitlerinde ve eski Yunan döneminde inşa edilen  Parthenon da bu sayının izleri olduğu görüşleri hakimdir. Phidias, Plato ve Euclid bu olgu üzerinde çalışmıştır.

Peki bu sayı nasıl hesaplanır.

Herhangi bir sayıyı alın. Bir (1) sayısını bu aldığınız sayıya bölün. Daha sonra çıkan sonucu 1 (bir)  ile toplayın. Daha sonra 1 (bir) sayısını bu çıkan sonuca bölün ve tekrar bir ile toplayın. Bu işlemi bulduğunuz tekrar tekrar uygulayın. Sonuçta sonsuza kadar gidebilirseniz altın orana ulaşabilirsiniz.

Peki neyin neye oranı bu sayıya eşit olursa altın oran olur.

Elinizde bir çubuk olduğunu düşünün ve bu çubuğu bir parçası diğerinden büyük olacak şekilde ikiye bölün. Eğer büyük parçanın küçük parçaya oranı, çubuğun toplam boyunun büyük parçaya oranına eşit ise tebrikler altın oranı buldunuz. Hatta estetik olarak harika bir yerden ikiye ayırdığınızı bile düşünmüş olabilirsiniz.

Peki bu sayı rasyonel bir sayı olarak neye eşittir

Ayrıca ilginç bir bilgi olarak (2*  ) un değerine eşittir.

Bu sayının birçok ilişkili olduğu terim, olgu veya doğa olayı vardır. Bunlardan bir tanesi Fibonacci dizisi denilen sayı dizisidir. Bu dizini fikri şudur. Bir sayısı ile başlar. Önce bir sayısı kendisi ile toplanır daha sonra çıkan her sayı bir önceki sayı ile toplanarak dizinin bir sonraki terimi bulunur.

1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, ………

İlginç olan şudur ki bu dizide her bir terimi ondan bir önceki terime böldüğümüz zaman bulduğumuz oran, sayılar sonsuza yaklaştıkça altın orana yaklaşır. Bu sayı dizisi 1200’lü yıllarda bulunmuştur.

Peki altın oran sayısın kim bulmuştur.

Yazının başında da belirtildiği gibi bu oran çok eskiden çeşitli yapıların inşa edilmesinde kullanılmıştır. 1500’lü yıllarda bu orana Leonardo Da Vinci tarafından Divine Proportion denmiştir. İlk defa altın kelimesini ise  Martin Ohm 1800’lü yıllarda kullanmıştır. Bu sayı için kullanılan sembol olan Yunan alfabesindeki bir harf olan phi (ɸ)ise 1900’lü yıllarda kullanılmaya başlanmıştır.

Gelelim meşhur soruya peki hocam bu bizim ne işimize yarayacak.

Altın oran aslında evrenin sırlarını içinde barındıran bir olgudur. Bu olgu yeterince anlaşılırsa ve matematikçilerle diğer bilim dalındaki -teoloji dahil-  bilim insanları beraber çalışırsa inanıyorum ki evrenin daha bir çok sırrı aydınlatılacaktır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.