Acı Badem Yağı Ne İşe Yarar? Acı Badem Yağı Yan Etkileri

0 0

Acı Badem Yağı

Acı badem yağı içeriğinin  yüzde ellisi üç bileşikten oluşur. Bunlar:

  • Benzaldehit,
  • Glikosid amigdalin
  • Hidrojen siyanür( siyanürik asit veya prusik asit olarak da bilinir)

Diğer yüzde ellisi ise:

  • Doğmamış yağ asitleri
  • Tatlı bademde bulunan bileşikler.

Görünüşüne bakılarak acı bademlerin tatlı bademlerden  ayırt edilmesi çok zordur. Acı bademler, tatlı bademlere göre daha geniş ve daha kısa olması dışında başka ayırt edici özelliği yoktur.

Acı badem yağı, bazı ölümcül zehirler içerir. Bu nedenle kullanılırken en üst düzeyde dikkat edilmelidir. Tıbbi kullanımlarının çoğu dış uygulamalarla sınırlıdır. Gerektiğinde dahili uygulamalar çok düşük dozlarda yapılır. Aşırı miktarda kullanımı ölümcül olabilir. Bu yüzden doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Peki acı badem yağı ne işe yarar?

Acı Badem Yağı Faydaları

Mantar Büyümesini Önler

Antik çağlardan beri acı badem gibi acı besinler ateş düşürücü olarak her zaman kullanılmıştır. Bunun sebebi tüm acı unsurların alkalin bileşikler içermesidir. Doğal olarak toksik madde içerirler. Bu zehir ve acı,  bakterilerin, virüslerden kaynaklanan enfeksiyonların büyümesini etkili bir şekilde önler. Aynı nedenle, çok düşük dozlarda acı badem yağı da kronik ateş için bir ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır. Bu tür uygulamalar, ateşi azaltmak açısından faydalı olmakla birlikte, vücutta olumsuz ve toksik etkilere sebep olabilir.

Bakterileri Öldürür

Acı badem yağının içerdiği hidrojen siyanür ve benzaldehit; bakteri, mikrop, mantar ve virüslerin yanı sıra hayvan yaşamı için de oldukça zehirlidir. Virüs, mikrop ve mantardan kaynaklanan enfeksiyonlarla ilişkili rahatsızlıkların tedavisinde kullanılabilir.

Uyku Getirici Etkiye Sahiptir

Acı badem yağında bulunan zehirli bileşik olan glikosid amigdalin, sinirleri etkiler ve onları herhangi bir ağrıya duyarsız kılar. Bu, hissizlik ve anestetik etkilere neden olur. Bununla birlikte, sadece lokal anestetik amaçlar için harici olarak uygulanmalıdır. Genel anestezik amaçlarla yutulmaya çalışılmamalıdır. Ölümcül olabilir.

İshal Edici Özelliğe Sahiptir

Doğal toksik olduğu için, acı badem yağı sindirilemez. Eğer yutulursa,  bağırsakta sık sık gevşek hareketlere ve kusmaya neden olur. Dolayısıyla, etkili bir mushil olarak kullanılmaktadır. Dikkat edilmesi gereken tek şey, verilen dozun çok düşük ve hafif olmasıdır. Zehirli etkiye sebep olacağından doktora başvurulmadan yutulmamalıdır.

Diğer Faydaları

  • Acı badem yağı, zeytinyağı ile karıştırılıp cilde sürmek vücutta oluşan çatlakları önler. Fakat toksik madde içeriyi yüksek olduğundan dozuna dikkat edilmelidir. Yüksek dozda sürülürse sakıncalıdır.
  • Acı badem yağı çok düşük  konsantrasyonlu olmak şartıyla, zeytinyağı ile karıştırılıp biraz da su eklenerek oluşturulacak karışım saça sürülürse, saçı ve deriyi mikrop, böcek ve mantar enfeksiyonlarından uzak tutmaktadır.

Acı Badem Yağı Yan Etkileri

DİKKAT

Hidrojen siyanür,  glikozid amigdalin ve benzaldehit ölümcül birer zehirdir. Bu nedenle hem dahili hem harici uygulamalar için aşırı dikkatli olunmalıdır. Küçük bir hata veya aşırı doz ölümcül olabilir. Asla bebeklere, çocuklara, yaşlılara veya ağır hasta insanlara verilmemelidir.

Acı badem kullanmayın. Acı badem, ağızdan alındığında güvensiz olarak değerlendirilir . Hidroasyanik asit (HCN) adı verilen zehirli bir kimyasal içerir. Sinir sisteminin yavaşlaması , solunum sorunları ve ölüm gibi ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir .

Acı badem sinir sistemini yavaşlatabilir. Ameliyat sırasında kullanılan anestezi ve diğer ilaçlar da bunu yapar. Bu ilaçlarla birlikte acı badem kullanmak orta sinir sistemini çok fazla yavaşlatabilir. Tarifeli ameliyattan en az 2 hafta önce acı badem kullanmayı bırakın.

Acı bademin uygun dozu, kullanıcının yaşı, sağlığı ve diğer bazı koşulları gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Şu an acı badem için uygun doz aralığını belirlemek için yeterli bilimsel bilgi bulunmamaktadır. Doğal ürünlerin her zaman güvenli olmadığı ve dozajların önemli olabileceğini unutulmamalıdır. Ürün etiketlerinde ilgili talimatları uyguladığınızdan ve kullanmadan önce eczacınıza, hekiminize veya diğer profesyonel sağlık uzmanlarına danıştığınızdan emin olun.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.