7 ile Bölünebilme Kuralı Açıklamalı Anlatımı ve Örnekleri

0 1

Bölünebilme

7 ile bölünebilme kuralını anlatmadan önce buradaki bölünebilme kavramının tam bölünebilme olduğunu belirtelim. Bunu belirttikten sonra önce 7 ile bölünebilme kuralı hakkında bilgi verelim.

7 ile Bölünebilme Kuralı

7 ile bölünebilme kuralı, tam bölünebilme kuralları arasında en çok unutulan kuraldır. Bu kuralı az basamaktan başlayarak basamak sayısını arttırarak açıklamalı bir şekilde kısaca anlatalım.

7 ile bölünebilme kuralını öğrendikten sonra bir başka kural olan 11 ile bölünebilme kuralı için buraya tıklayabilirsiniz.

Bir basamaklı ve iki basamaklı sayıları zaten kafamızdan yapabiliriz. O yüzden 3 basamaklı sayılardan başlayalım

3 Basamaklı Bir Sayının 7 ile Bölünebilme Kuralı

Öncelikle harfler kullanarak anlatalım daha sonra bir örnek vererek açıklayalım. Elimizde def üç basamaklı bir sayı olsun. Bu sayının 7 ile  bölümünden kalanı şöyle buluruz:

def sayısının altına soldan sağa doğru 231 yazarız. hangi rakamın altına hangi sayıyı yazdıysak onunla çarparız. Sonra elde edilen sayıları toplarız. Bu toplamın 7 ile bölümünden kalan, def sayısının 7 ile bölümünden kalandır. Eğer bu toplam 7 ile tam bölünüyorsa, def üç basamaklı sayısı da tam bölünür. Şimdi bu teorik olarak anlattığımız durumu sayı vererek somut hale getirelim. 

Örneğin, 467 sayısı 7 ile tam bölünür mü veya 7 ile bölümünden kalan kaçtır diye bir soru geldiğinde

 

şeklinde yazılır. sonra

(1×7) + (6×3) + (4×2) = 33,  33’ün 7 ile bölümünden kalan 5’tir. O zaman 467 sayısının da 7 ile bölümünden kalan 5’tir.

4 Basamaklı Bir Sayının 7 ile Bölünebilme Kuralı

3 basamaklı bir sayının 7 ile bölünebilme kuralını öğrendik. Peki sayı dört basamaklı ise ne yapacağız? Şimdi bunu anlatalım.

Dört basamaklı sayımız cdef olsun. Aşağıdaki resimdeki şekilde cdef sayısının altına sağdan başlayarak 132 yazıyoruz. Dördüncü basamağa 1 yazıyoruz. İlk 132 grubunun altına + yazarken sonraki gruba da – işareti koyuyoruz. Çünkü ilk üç basamağın rakamlarını altındaki sayı ile çarpıp topluyoruz. İkinci grupta ise yine 132 yazıp çarpıp topluyoruz fakat bir de – ile çarpıyoruz. 

 

Bunu somut bir şekilde açıklayacak olursak;

5846 sayısı dört basamaklı bir sayı olsun. yukarıdaki resimde görüldüğü gibi

şeklinde yazılır. Daha sonra

(6×1) + (4×3) + (8×2) – (5X1) = 29. 29’un 7 ile bölümünden kalan 1’dir. Bu yüzden 5846 sayısının da 7 ile bölümünden kalan 1’dir.

 

5 Basamaklı Bir Sayının 7 ile Bölünebilme Kuralı

4 basamaklı bir sayının 7 ile bölünebilme kuralını öğrendik. Peki sayı beş basamaklı ise ne yapacağız? Şimdi bunu anlatalım.

Beş basamaklı sayımız bcdef olsun. Aşağıdaki resimdeki şekilde bcdef sayısının altına sağdan başlayarak 132 yazıyoruz. Dördüncü basamağa 1 yazıyoruz. beşinci basamağa 3 yazıyoruz. İlk 132 grubunun altına + yazarken sonraki gruba da – işareti koyuyoruz. Çünkü ilk üç basamağın rakamlarını altındaki sayı ile çarpıp topluyoruz. İkinci grupta ise yine 132 yazıp çarpıp topluyoruz fakat bir de – ile çarpıyoruz.

Bunu somut bir şekilde açıklayacak olursak;

15846 sayısı beş basamaklı bir sayı olsun. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi

şeklinde yazılır. Daha sonra

(6×1) + (4×3) + (8×2) – (5X1) – (1×3) = 26. 26’nın 7 ile bölümünden kalan 5’dir. Bu yüzden 15846 sayısının da 7 ile bölümünden kalan 5’dir.

 

6 Basamaklı Bir Sayının 7 İle Bölünebilme Kuralı

5 basamaklı bir sayının 7 ile bölünebilme kuralını öğrendik. Peki sayı altı basamaklı ise ne yapacağız? Şimdi bunu anlatalım.

altı basamaklı sayımız abcdef olsun. Aşağıdaki resimdeki şekilde abcdef sayısının altına sağdan başlayarak 132 yazıyoruz. Dördüncü basamağa 1 yazıyoruz. beşinci basamağa 3 yazıyoruz. altınca basamağa 2 yazıyoruz. İlk 132 grubunun altına + yazarken sonraki gruba da – işareti koyuyoruz. Çünkü ilk üç basamağın rakamlarını altındaki sayı ile çarpıp topluyoruz. İkinci grupta ise yine 132 yazıp çarpıp topluyoruz fakat bir de – ile çarpıyoruz.

Bunu somut bir şekilde açıklayacak olursak;

715846 sayısı altı basamaklı bir sayı olsun. Yukarıdaki resimde görüldüğü gibi

şeklinde yazılır. Daha sonra

(6×1) + (4×3) + (8×2) – (5X1) – (1×3) – (7×2)  = 12. 12’nin 7 ile bölümünden kalan 5’dir. Bu yüzden 715846 sayısının da 7 ile bölümünden kalan 5’dir.

7 ve daha üst basamaklı sayılar içinde aynı şekilde devam edilir. 7,8 v 9. basamaktaki sayılarınn altındaki sayıyla çarpımıyla bulunan sonuç yine + işaretli şekilde yazılır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.