2020 Kurban Bayramı Ne Zaman?

0 0

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Allah-u Teala’ya karşı samimiyetin bağlılığın ve kulluğun simgesi olan bu bayram için ‘Kurban bayramı ne zaman?’ sorusu en çok merak edilen konular içerisindedir. İslam dünyasının ikinci bayramıdır. Bayram zamanı yaklaştıkça İslam dünyasında kurban telaşı başlar ve geri sayım başlar. Bu yıl Kurban Bayramının ne zaman olduğu İslam Dünyasının merak ettiği konular içerisinde yer almaktadır. Zengin fakir dayanışmasının en güzel göstergelerinden biridir bu bayram.

Kurban, İslami açıdan, kelime anlamı Allah’a karşı samimiyeti ifade etmek için onun adıyla kurbanlık sınıfına giren sağlıklı hayvanları İslami usullüre göre kesmektir. Kelime anlamı ise feda etme veya feda olma anlamında kullanılmaktadır. Kurban Bayramı Hz. İbrahim (as)’dan bu yana kutlanan bayramdır.

Kurban Ne Zaman Kesilir?

Kurban’ın ne zaman kesileceği konusu her zaman gündem olmuştur. Kurban bayramı ne zaman kurban kesilmelidir?  Kurban öncelikle bayram namazı sonrasında kesilmelidir. Aksi taktirde kesilen kurban et olur. Kestiğimiz kurbanın kabul olması için sünnete uygun kesilmelidir. Öncelikle bayram namazı sonrasında keçi, koyun, dana, inek, boğa ve deve gibi hayvanlardan her hangi biri kurban edilir. Hanefi fıkhına göre gece kurban kesilmez ve üçüncü günün ikindi vaktine kadar kurbanın kesilmiş olması gerekir.

Kurban Bayramı 2020 Miladi Takvime Göre

Hicri Takvim ile Miladi takvim arasındaki fark, her yıl Kurban Bayramı zamanının değişmesine neden olmaktadır. On bir günlük miladi ve hicri takvim arasındaki gün farkı bu yılda uygulanacaktır. Ancak İslami kategoride ‘hilalin görülmesi, görülmemesi veya havanın bulutlu olması’ esas alınmaktadır.

Kurban bayramı ne zaman? Sorusunun cevabına gelirsek. Zilkade’nin son gününde hilale bakılır ve hilal görünürse on gün sonra yani Zilhiccenin 10. günü bayram eda edilir. Hilal görülmez veya hava bulutlu olursa Zilkade 30 tamamlanır ve bayram Zilhicce’nin 11. günü kutlanır.

kurban-bayramı

Bu yıl yani 2020 yılında Kurban Bayramı 31 Temmuz gününe denk gelmektedir. Geçen yıl 10 Ağustos gününe denk geliyordu ve bu yıl hicri takvim ile 11 günlük fark nedeniyle 31 Temmuz günü bayram kutlanacaktır. Gelecek yılki (2021) bayram da bu yılda olduğu gibi 31 Temmuzdan 11 gün öncesine denk gelmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.